FILM

Przyznano nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych

Przyznano nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej gali był film „Nomadland”, który jest także jednym z głównych kandydatów do Oscara.

74. Ceremonia wręczenia nagród BAFTA została po raz pierwszy historii podzielona na dwa dni. Transmisja live odbywała się z Royal Albert Hall. Nagrodzeni artyści odbierali swoje nagrody zdalnie, a przemówienia wygłaszali z zacisza własnych domów. Nagrody w głównych kategoriach przyznano w niedzielę, a wśród zwycięzców znalazły się produkcje nominowane także do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Najważniejsze wyróżnienia trafiły do produkcji „Nomadland” Chloé Zhao, który zdobył statuetkę za najlepszy film, reżyserię oraz główną rolę kobieca, w która wcielała się Frances McDormand.

Nagroda za najlepszą pierwszoplanową rolę męską trafiła do Anthony’ego Hopkinsa za występ w filmie „Ojciec”. Za wyjątkowe role na drugim planie BAFTĘ otrzymali Daniel Kaluuya za film „Judas and teh Black Messiah” oraz Youn Yuh-Jung za rolę w produkcji „Minari”.

Najlepszym brytyjskim filmem uznano „Obiecującą. Młodą, Kobietę”. Autorka scenariusza Esmerald Fennell została także nagrodzona statuetką w kategorii „Najlepszy scenariusz oryginalny”.

Fot. Chris Jackson/Chris Jackson Collection/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*