DESIGN

Polska ceramika – na jakie firmy warto zwrócić uwagę?

Courtney Cook/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Oprócz dużych znanych marek, które produkcją porcelany zajmują się od dziesiątek lat, warto poznać mniejsze firmy, które oferują niepowtarzalne produkty prosto od polskich artystów. 

Mosko Ceramics

Polska marka, której założycielką jest Monika Skorupska. Charakterystyczne pozłacane wnętrza oraz wykończenia naczyń to charakterystyczny znak rozpoznawczy Mosko. Ceramika tworzona jest w ramach ekskluzywnych, wyjątkowych serii, które łączy kolorystyka lub dobór podobnego detalu. W ofercie marki można znaleźć ceramiczne kubki, filiżanki, misy, wazy, wazony, a nawet figurki. Niepowtarzalne designy naczyń inspirowane są naturą, japońską kulturą oraz kaligrafią czy ruchem. Niektóre z kształtów naczyń wyglądają, jakby niemal same wychodziły z pierwotnej formy, co dodaje im niepowtarzalnego charakteru i stylu. Wyroby Mosko Ceramics można kupić przez internet na oficjalnej stronie marki. 

MUAStudios

Powstała w 2017 roku w Warszawie marka jest efektem poszukiwań Kati Romanowskiej. Kobieta z wykształcenia jest architektką, jednak wypalenie zawodowe sprawiło, że rozpoczęła swoją przygodę z ceramiką. 

Pojęciem, które jest silnie związane z marką, jest krucha fala. Znak rozpoznawczy MUAStudios opiera się na inspiracji naturą, w szczególności oceanem i widokiem fali z lotu ptaka. Motyw ten świetnie widać na wzorach zdobiących ręcznie robione wyroby warszawskiej firmy. Stały element kruchej fali łączony jest z rozmaitymi materiałami, kształtami oraz wyrazistą kolorystyką naczyń. Marka oferuje nie tylko klasyczne filiżanki do kawy, kubki czy talerze, ale także wyjątkowe patery, zestaw do podawania sushi czy miski do ramenu lub tapasu. Naczynia oprócz oryginalnego wyglądu charakteryzują się dużą funkcjonalnością wykonania. Produkty MUAStudios można myć w zmywarkach, a także umieszczać w mikrofalówkach. 

Hadaki 

Kolejna marka, na którą warto zwrócić uwagę, jest niewielka firma z Poznania, której założycielką jest Magdalena Kucharska. Hadaki to marka charakteryzująca się prostym designem, minimalizmem oraz inspiracją naturą. Co ciekawe, duża część produktów poznańskiej artystki jest wykonywana z nieszkliwionej gliny, co dodaje naczyniom niepowtarzalnego, naturalnego charakteru. Hadaki przygotowuje głównie ceramikę użytkową, w tym naczynia codziennego użytku, solniczki, cukiernice, wazony dzbanki, pojemniki i miski. Produkty poznańskiej marki są dostępne w kilku podstawowych kolekcjach, między innymi Hadaki Creatures, Basic, Various oraz Blubr.  

Fusku Ceramika 

Ostatnia propozycja to ceramika z oryginalnymi grafikami. Minimalistyczne podejście do tematu, interesujące projekty oraz prostota wykonania pozwala Fusku zaznaczyć swoje miejsce w polskim świecie ceramiki. Naczynia zdobione są grafikami inspirowanymi kobiecym ciałem, nagością, Wenus z Milo, naturą oraz motywami zwierzęcymi. Grafiki nanoszone są na naczynia ręcznie, a następnie utrwalane w piecu z wysoką temperaturą. 

Charakterystyczne grafiki wykonywane są delikatną, cienką linią, która podkreśla naturalne kształty i przeznaczenie każdego z naczyń. Wyroby Fusku Ceramika można zakupić on-line lub w stacjonarnych sklepach w Warszawie, Katowicach czy Kielcach. 

zdj. główne: Courtney Cook/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*