DESIGN

Słynne designerskie przedmioty, które każdy chciałby mieć w swoim domu

Słynne designerskie przedmioty, które każdy chciałby mieć w swoim domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre z nich cieszą się popularnością ze względu na połączenie funkcjonalności z estetyką, inne zachwycają niebanalnym designem. Poznaj dzieła, w które każdy chętnie wyposażyłby swój dom.

Wydawałoby się, że sztuka designu przedmiotów użytkowych musi łączyć walory estetyczne z praktycznymi. Jednak świat designu potrafi zaskoczyć. Wśród przedmiotów użytkowych czasami pojawiają się i takie, których wyszukana forma sprawia, że przestają nadawać się do użytku, a zamiast tego po prostu ozdabiają nasze wnętrza. Na naszej liście znajduje się kilka pozycji, które każdy amator designu chciałby widzieć w swoim domu – niezależnie od ich użyteczności.

Wyciskarka do cytrusów „Juicy Salif” Philippe’a Starcka

To jeden z najbardziej kontrowersyjnych obiektów designu. Efektowna i zupełnie niepraktyczna wyciskarka do cytrusów zaprojektowana przez Philippe’a Starcka stała się przedmiotem dyskusji w świecie designu. Podobno pomysł na jej projekt zrodził się podczas lunchu, kiedy to Starck w jednej ze swoich ulubionych restauracji przyglądał się leżącym na talerzu kalmarom. Słynna wyciskarka być może nie służyłaby do wyciskania cytryn, ale mimo to jest nieustannie pożądanym kuchennym rekwizytem.

„Hang It All” Ray i Charlesa Eamesów

Wieszak ze stali zakończony kolorowymi, drewnianymi kulkami jest chyba najbardziej popularnym wieszakiem wszech czasów. To projekt z 1953 roku autorstwa Ray i Charlesa Eamesów. Obok przyjemnej estetyki „Hang It All” ma też swój szczególny cel, mianowicie ma uczyć dzieci wieszania ubrań. Taki zamysł przyświecał małżeństwu Eamesów, kiedy projektowali swój słynny wieszak. Kolorowe kulki mają zachęcać maluchy do wieszania wszystkiego, co tylko się da i wprowadzać do pomieszczeń element zabawy.

„Heart Cone Chair” Vernera Pantona

To kolejny designerski obiekt, który wzbudził niemało kontrowersji. Kiedy w latach 50. rzucające się w oczy czerwone krzesło w kształcie serca pojawiło się na wystawach sklepów meblarskich w Ameryce, wywołało tak ogromne poruszenie, że policja najpierw wstrzymała ruch uliczny, a potem nakazała usunąć krzesło z ekspozycji.

Charakterystyczny kształt oparcia, często porównywany do uszu Myszki Miki, nadal jest rozpoznawalnym elementem krzesła i czyni je obiektem jedynym w swoim rodzaju. Taki symbol miłości z pewnością budziłby pozytywne emocje w każdym domu.

Wazon „Savoy” Alvara i Aino Aalto

Rozpoznawalny na całym świecie wazon powstał w 1937 roku, a zaprojektowali go Alvar Aalto z żoną Aino Marsio-Aalto. Podobno inspiracją do jego kształtu miała być kałuża, jednak oficjalnie autorzy mówili, że formą nawiązuje on do kobiecych spodni charakterystycznych dla fińskiego ludu Saamów. Swoją nazwę zawdzięcza zaś helsińskiej restauracji Savoy, dla której projektanci stworzyli całe wyposażenie.

Lampa „Artichoke” Poula Henningsena

Ta efektowna lampa bywa porównywana do dzieła sztuki. Zaprojektowana w 1958 roku przez Poula Henningsena trafiła do restauracji Langelinie Pavilonen w Kopenhadze i wisi tam do dnia dzisiejszego. „Artichoke” składa się z 72 miedzianych elementów w kształcie płatków, które rozchodzą się na planie koła jeden nad drugim i tworzą efekt rozwijającego się kwiatu albo raczej – jak sugeruje nazwa – karczocha. Tak zjawiskowe „warzywo” z powodzeniem mogłoby ozdabiać salony.

Zdj. główne: UX Indonesia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*