DESIGN

Trash Art czyli elektryczne śmieci jako prawdziwe dzieła sztuki

Trash Art czyli elektryczne śmieci jako prawdziwe dzieła sztuki
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sztuka ze śmieci? Dlaczego nie! Sprawdź, jak żużyte przedmioty mogą zyskać nowe życie.

Twórcą tych niezwykłych dzieł jest Katarzyna Samczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Postanowiła ona wykorzystać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, jak przetworzone pralki, lodówki, telewizory oraz komputery i tak powstały szklane lasy, unikalne elementy dekoracyjne oraz wyjątkowa kolekcja biżuterii.

„Trash art w centrum stawia pamięć. Przedmioty, które
wykorzystuje, jak pisał Culler, stanowią swoistego rodzaju pamiątki pomagające utrzymać nam wspomnienia. Gdy przestają pełnić swoje pierwotne funkcje, np. zużyty bilet do kina czy zniszczona ulubiona suszarka do włosów mogą zyskać życie po życiu dzięki trash art. Nie są już wprawdzie na swoim miejscu, ale w zamian zaskakują swym nieoczywistym pięknem”

– podkreśla artystka Katarzyna Samczyńska.
fot. materiały prasowe

O kolekcji

Do stworzenia swoich prac artystka wykorzystała wiele różnych materiałów pochodzących m.in. z recyklingu lodówek, kineskopów telewizyjnych oraz bębnów od pralek. Z kolei w zaprojektowanej przez nią biżuterii w barwach bursztynu i lazuru można odnaleźć m.in. elementy kabli i drutu. Warto zaznaczyć, że aby wykorzystać taki sprzęt, konieczna jest współpraca artystów z profesjonalnymi zakładami recyklingowymi, ponieważ samodzielny demontaż urządzeń tego typu może być niebezpieczny dla człowieka oraz środowiska.

Kolekcja przedmiotów trash art zaprojektowana przez Katarzynę Samczyńską będzie dostępna już wkrótce online, z kolei wernisaż artystki planowany jest jesienią. Wyjątkowe dzieła sztuki powstały w ramach projektu Elektryczne Śmieci, którego partnerem jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*