DESIGN

Bocca – jak narodziła się ikona designu?

Bocca – jak narodziła się ikona designu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Legendarna sofa w kształcie ust stworzona na początku lat 70. w Stanach Zjednoczonych to jeden z najważniejszych symboli nowoczesnego wzornictwa. 

Inspiracja słynnym malarzem 

Najważniejszym kulturowym odniesieniem, które nierozłącznie jest związane z ikoniczną sofą Bocca jest dzieło Salvadora Dali. Hiszpański artysta reprezentujący nurt surrealizmu w sztuce w 1936 roku zaprojektował Mae West Sofę, czyli pierwowzór obecnie znanej kanapy. Inspiracją do stworzenia wyjątkowej sofy były usta hollywoodzkie aktorki z lat 30. – Mae West. Gwiazda była znana między innymi z takich filmów jak „Night After Night”, „She Done Him Wrong” czy „I’m No Angel”.

Salvador Dali jako pierwszy stworzył wyjątkowy portret aktorki z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, takich jak kotary, kominek czy obrazy ścienne. Po stworzeniu portretu słynnej aktorki hiszpański malarz zdecydował się na stworzenie prototypu sofy w kształcie ust. Ten stał się inspiracją dla kolejnego artysty, który stworzył znaną do dziś Bocca Sofę. 

Legendarny design 

Do dzieła hiszpańskiego artysty powrócono dopiero 40. lat później. W 1972 roku pomysł udoskonalenia sofy w kształcie ust przywrócili włoscy projektanci z nowojorskiego Studia 65. Za projekt mebla odpowiadał Franco Audrito, którego inspiracją oprócz sofy Dalego były usta największej gwiazdy światowego kina Marylin Monroe. Stąd nazwa pierwszego nowoczesnego projektu: Marilyn Bocca.

Wersja stworzona przez nowojorskie studio  była zdecydowanie bardziej praktyczna niż dzieło hiszpańskiego artysty. Sofa była pełnoprawnym meblem, który mógł spełniać wszystkie swoje funkcje. W produkcji sofy z lat. 70 brał udział sam Salvador Dali, dzięki czemu mebel ten jest jedyną sofą sygnowaną nazwiskiem malarza. Wyłącznym dystrybutorem oryginalnej kanapy jest hiszpańska firma BD Barcelona, a za produkcję sofy Bocca odpowiada włoska marka Gufram.

Współczesne wykorzystanie 

Przez lata sofa w kształcie ust zyskała status ikonicznej, stając się nie tylko symbolem surrealistycznego designu, ale także nowoczesnego wzornictwa. Obecnie na rynku dostępne są sofy w różnych kolorach, jednak najbardziej popularnym i bliskim pierwowzorowi wariantem jest czerwona sofa Bocca. Charakterystyczny mebel to doskonały element wyposażenia każdego wnętrza, które ma modernistyczny charakter. Surrealistyczne dodatki pomogą stworzyć niepowtarzalne pomieszczenie. Oryginalne model można zakupić za około 8 tysięcy dolarów, a jego bezpośrednim dystrybutorem jest hiszpańska firma. 

Wiele marek decyduje się na tworzenie replik lub mebli inspirowanych kształtem oryginalnego designu. Dzięki temu w budżetowym rozwiązaniu można zakupić sofę w stylu Bocca za kilka tysięcy złotych. Popularne sofy przez lata znajdowały swoje użycie w popkulturze, były wykorzystywane wielu filmach, serialach czy teledyskach muzycznych. Najbardziej znane miejsca, w których można obejrzeć legendarną kanapę, to wnętrza  Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz lobby hotelu Sanderson znajdującego się w Londynie.

Zdj. główne: Brock Wegner/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*