WYDARZENIA

„Jak mówić, by nie razić?” – debata o języku niewykluczającym!

„Jak mówić, by nie razić?” – debata o języku niewykluczającym!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Festiwal „WARSZAWA W BUDOWIE” wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie współorganizują cykl debat poświęconych pojęciu wspólnoty. 10 listopada o 18.00 rusza kolejna z nich!

W ramach drugiej debaty grupy badawczej CZARNE JEST POLSKIE zaproszeni goście zastanowią się nad konstrukcjami językowymi, określeniami i sposobem wypowiedzi, które powinny być wykorzystywane w codziennej mowie. Rozmówcy będą mogli podjąć refleksję nad tym co w języku polskim jest obraźliwe, a co jest wypowiedziane nieświadomie. Punktem wyjścia do debaty będzie przypomnienie tegorocznych kontrowersji wokół słowa „Murzyn” – określające osobę czarnoskórą. Druga część spotkania będzie dotyczyć różnych określeń związanych z tożsamością płciową, narodowością, pochodzeniem, orientacją seksualną i innymi typami przynależności grupowej. Uczestnicy będą zastanawiać się nad tym jak opowiadać o świeci i ludzie, tak by nikt ie czuł się wykluczony. Będzie również okazja sprawdzić czy język polski ma wystarczające zasoby słownictwa by opisywać zmieniający się świat.

Kontrowersje wokół słowa „murzyn”

Organizatorką debaty jest grupa CZARNE JEST POLSKIE – jedna z siedmiu grup roboczych działających przy 12. edycji festiwalu „WARSZAWA W BUDOWIE”. Grupa ta została powołana przez afropolskie aktywistki i edukatorki, które w czasie pandemii i protestów Black Lives Matter nagłośniły w polskiej debacie publicznej doświadczenia czarnoskórych Polek i Polaków. Dzięki ich działaniom powstała seria debat opublikowanych na platformie YouTube na temat dyskryminacji rasowej (#DontCallMeMurzyn), z którymi warto się zapoznać przed rozmową. Aktywistki stworzyły także petycję do członków Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej o wprowadzenie korekty w Słowniku języka polskiego, tak by znaczenie słowa murzyn uznano za pejoratywne. Dziewczyny, które były inicjatorkami tych akcji będą również uczestniczkami debaty. Pośród nich znajdą się Sara Alexandre oraz Ogi Ugonoh. Więcej szczegółów dotyczących przebiegu debaty znajdziecie na wydarzeniu na Facebooku.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*