LITERATURA

Radek Rak zwycięzcą Literackiej Nagrody Nike 2020!

Radek Rak zwycięzcą Literackiej Nagrody Nike 2020!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wczoraj w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono najbardziej prestiżową polską nagrodę literacką. Tegorocznym laureatem został Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Kim jest Radosław Rak?

Pochodzi z Podkarpacia, ma 33 lata i obecnie pracuje jako weterynarz w jednej z krakowskich klinik. Od początku swojej kariery pisarskiej związany jest z literaturą fantastyczną. Jako nastolatek publikował wiele opowiadań i krótkich form pisarskich m. in. w czasopismach: „Feniks”, „Lampa”, „Fraza” czy Fantastyka”. Debiut powieściopisarski Raka przypada na 2014 roku i książkę „Puste niebo”. „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to jego trzecia powieść i pierwsza, która ma głównie charakter historyczny.

https://www.instagram.com/p/CF73SuolXo0/

Tegoroczna edycja Literackiej Nagrody Nike

Radek Rak otrzymał główną nagrodę przyznawaną przez jury konkursu. Jego utwór znalazł się w ścisłym siedmioosobowym gronie najlepszych pozycji literackich ubiegłego roku w Polsce. „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to pierwsza od 5 lat powieść, która wygrała nagrodę Nike. Poprzednią powieścią, która została uhonorowana tą nagrodą były „Księgi Jakubowe” laureatki Literackiej Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. Nike przyznawaną przez Czytelników otrzymała Joanna Gierak-Onoszko za zbiór reportaży „27 śmierci Toby’ego Obeda”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*