LITERATURA

Którzy polscy pisarze zarabiają najwięcej?

Infralist.com/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na początku tego roku magazyn „Wprost” przygotował ranking najlepiej zarabiających polskich pisarzy 2021 roku. Kto znalazł się na liście? 

Remigiusz Mróz 

Niekwestionowany liderem wśród najlepiej zarabiających polskich pisarzy jest pochodzący z Opola Remigiusz Mróz. Autor jest nie tylko jednym z najbardziej płodnych pisarzy, ale także najchętniej wybieranym przez czytelników. Na opublikowanych w 2021 roku książkach autor zarobił niemal 3,5 miliona złotych. W ubiegłym roku Remigiusz Mróz opublikował 6 książek, które łącznie sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy. Do tego dorobku można także doliczyć tantiemy z praw autorskich kupowanych do seriali i audiobooków produkowanych na podstawie powieści Remigiusza Mroza.

Obserwując rynek czytelniczy w 2022 roku, można szacować, że i w teraz autor najpopularniejszych kryminałów znajdzie się na liście najlepiej zarabiających pisarzy. Do tej pory wydał już 5 powieści: 2 nowe części serii z Joanną Chyłką, po jednej publikacji z serii z Sewerynem Zaorskim oraz Iną Kobryn, a także powieść fantasy „Projekt Riese”.

Literatura dziecięca i młodzieżowa

Na drugim miejscu rankingu magazynu „Wprost” znalazła się autorka popularnej serii książek dla dzieci „Pucio”. W ciągu 2021 roku jej książki sprzedały się łącznie w ponad 800 tysiącach egzemplarzy, co przyniosło pisarce dochód wysokości 2,4 miliona złotych. Tuż za Marta Galewską-Kustra uplasowała się Anita Głowińska, znana z serii książek dziecięcych „Kicia Kocia”. W 2021 roku książki jej autorstwa sprzedały się w liczbie blisko dwóch milionów sztuk, co dało jej najlepszy wynik w całym rankingu. Dzięki temu pisarka zarobiła w ubiegłym roku blisko 2,2 miliona złotych.

Na liście najlepiej zarabiających polskich pisarzy znaleźli się także autorzy specjalizujący się w literaturze dla najmłodszych, w tym Justyna Bednarek (240 tysięcy sprzedanych egzemplarzy i dochód około 750 tysięcy złotych), oraz autor serii „Felix, Net i Nika” Rafał Kosik (160 tysięcy sprzedanych książek i dochód 570 tysięcy złotych).

Literatura obyczajowa 

W rankingu nie zabrakło także czołowych polskich pisarzy, którzy, choć w 2021 roku nie wydali żadnej książki, to wciąż zarabiają na sprzedaży znaczące sumy. Pierwszą z takich autorek jest polska noblistka Olga Tokarczuk z wynikiem 180 tysięcy sprzedanych egzemplarzy i  zarobkiem około 770 tysięcy złotych oraz Andrzej Sapkowski, którego popularność książek znacznie wzrosła po premierze kolejnego sezonu serialu „Wiedźmin” opartego na jego twórczości. Pisarz sprzedał w 2021 roku niemal pół miliona egzemplarzy, zarabiając ponad 2 miliony złotych.

Imponujący wynik sprzedażowy osiągnęła również autorka literatury obyczajowej Ałbena Grabowska, która sprzedała około 158 tysięcy książek z dochodem ponad 650 tysięcy złotych. W rankingu znalazła się także autorka kryminałów Katarzyna Bonda, która w 2021 roku sprzedała 167 tysięcy książek, zarabiając na nich ponad 612 tysięcy złotych.

Zdj. główne: Infralist.com/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*