FILM

Oscary – ciekawostki na temat największego święta kina

Oscary – ciekawostki na temat największego święta kina
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zbliża się termin rozdania Nagród Akademii Filmowej, czyli Oscarów. Najważniejsze wyróżnienia w świecie sztuki filmowej zostaną w tym roku przyznane 25 kwietnia. Długa tradycja gal związana z ich wręczaniem sprawia, że wokół tych nagród narosło wiele ciekawostek. O których warto wiedzieć przed kolejną datą rozdania Oscarów? 

Oscar jest w rzeczywistości rycerzem

Statuetka przedstawia rycerza opierającego się oburącz na mieczu. Jego nagość związana jest z tym, że model Emilio Fernandez pozował bez stroju. Oscar stoi na rolce filmowej, która ma znaczenie symboliczne. Składa się z pięciu szprych, gdzie każda symbolizuje – aktorów, producentów, scenarzystów, reżyserów i techników. W rzeczywistości statuetka jest złota – pokrywa ją 24-karatowe złoto, ale wykonana jest ze stopu nazywanego ‘’britannium’’. Składa się on z cyny, antymonu i miedzi. Jej projektantem był Cedric Gibbons (1928). Współcześnie statuetki wykonuje jedna z chicagowskich firm. Oscar jest dość ciężki, bo waży 3,9 kg. 

Pierwsza ceremonia trwała kwadrans

Nie od razu rozdanie Nagród Akademii związane było z uroczystą celebrą, słynnym czerwonym dywanem i tłumami, które podziwiają aktorów grających ich ulubione postacie filmowe. Pierwsze rozdanie trwało ledwie kwadrans. Gospodarzem ceremonii był Douglas Fairbanks – amerykański aktor filmowy, który wcześniej wcielał się między innymi w rolę Zorro i Robin Hooda. 

Nie zawsze zwycięzcy nagród podawani byli w ostatniej chwili

Początkowo informowano o nich nawet na trzy miesiące przed galą. Nie było więc tradycyjnego dla rozdania Oscarów elementu niepewności i zaskoczenia. Później współpracowano jeszcze z prasą, ale przecieki i wcześniejsze podawanie zwycięzców zakończyły tę praktykę. 

Rahul Muriki – The History of the Oscars (Academy Awards)

2017 rok – największa wpadka w historii?

Jednym z najbardziej spektakularnych zdarzeń z ostatnich lat, a być może też całej historii Oscarów, było to z ceremonii w 2017 r. Doszło wtedy do pomyłki jeśli chodzi o najlepszy film – statuetka zamiast dla ‘’Moonlight’’, trafiła początkowo do twórców ‘’La La Land’’. Nim doszło do sprostowania, ekipa niesłusznie nagrodzonego filmu zdążyła już podziękować za wyróżnienie. 

Najczęściej nagradzani i nominowani

Długa historia Oscarów, które za kilka lat świętować będą swoje stulecie, miała kilkoro szczególnych bohaterów, którzy najwięcej razy byli nagradzani i nominowani. W pierwszej kategorii bez wątpienia jest Katharine Hepburn, która zdobyła jako pierwszoplanowa aktorka aż cztery statuetki. Najczęściej nominowanymi aktorami są zaś Jack Nicholson i Meryl Streep – otrzymali kolejno 26 i 19 nominacji.

Najmłodsi i najstarsi laureaci Oscara

Najmłodszą nominowaną do Oscara aktorką pierwszoplanową była Quvenzhané Wallis, która miała wówczas zaledwie 9 lat. Najstarszą spośród nominowanych została w 2012 r. Emmanuelle Riva, która miała wtedy 85 lat. Najstarszym aktorem odbierającym Oscara za najlepszą rolę męską był zmarły w tym roku Christopher Plummer, który miał wówczas 82 lata. 

Najkrótsza kwestia filmowa, która zdobyła Oscara

Okazuje się, że zdobyciu Oscara wcale nie musi towarzyszyć udział w bardzo rozbudowanych dialogach filmowych. Niekiedy wystarczy jedno słowo. Przekonała się o tym Patty Duke, która otrzymała nagrodę za rolę w filmie ‘’Cudotwórczyni’’. W całym filmie wypowiedziała zaledwie jedno słowo: ‘’woda’’. 

Pechowcy i osoby, które odmówiły przyjęcia Oscara

Za największego pechowca w historii uznawany jest Peter O’Toole. Nominowano go do Oscara aż ośmiokrotnie, ale nigdy nie zdobył statuetki. Dopiero w 2003 r. otrzymał go honorowo. Zdarzały się jednak postaci, które odmówiły przyjęcia tej cennej nagrody. Tak było w 1970 r., gdy George Scott nie przyjął jej za film ‘’Patton’’. W 1973 r. podobnie postąpił Marlon Brando, którego uhonorowano za rolę w ‘’Ojcu chrzestnym’’. 

Fot. Andrew H. Walker/Getty Images Entertainment/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*