DESIGN

Polscy projektanci, którzy podbijają świat mody

Polscy projektanci, którzy podbijają świat mody
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Polacy podbijają świat w wielu branżach. Słynne polskie top modelki, fotografowie mody, a także polscy projektanci cieszą się uznaniem na całym świecie. Jakie nazwiska z Polski są najbardziej znane? Co musisz o nich wiedzieć?

Gosia Baczyńska

Jako jedyna polska projektantka mody często przedstawia własne kolekcje na Paris Fashion Week. Ubiera największe polskie gwiazdy na czerwony dywan. Jej uroczyste sukienki z dumą noszą między innymi Magdalena Boczarska, Maja Ostaszewska i Kasia Warnke. Do prestiżowego grona pań, jakie ubrała Gosia Baczyńska, doszły również Halle Berry oraz księżna Kate. Kreacje projektantki są bardzo dziewczęce, sensualne oraz niezwykle wyszukane.

Joanna Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz to założycielka firmy La Mania, która powstała w 2010 roku. To ekskluzywny brand pret-a-porter, wyznaczony do innowacyjnych oraz modnych pań. Joanna Przetakiewicz stawia na minimalistyczne style w stroju casualowym, biznesowym oraz uroczystym. Jej kolekcje oferowane są w Polsce oraz za granicą (m.in. w znakomitym londyńskim Harrodsie). Joanna Przetakiewicz była uczestnikiem jury polskiej edycji „talent show” dla projektantów Project Runway.

Magda Butrym

Polscy projektanci też nie odchodzą od wschodzących gwiazd światowej mody. Jedną spośród najlepszych polskich projektantek bez wątpienia jest Magda Butrym, która każdą kolekcją przypomina nam o tym, iż vintage może przyjmować różne twarze. Wspaniała garderoba żeńska w jej wydaniu jest pozbawiona określonych konstrukcji oraz opiera się na prezentowaniu innej odmiany tego, co niegdyś w modzie już było. Butrym dodaje odrobinę wyjątkowości i w ten sposób tworzy projekty, jakie z sukcesem podbijają świat. Jej ubrania noszą największe sławy, ale Magda nie odpoczywa w drodze na sam szczyt.

Ewa Minge

Znana polska projektantka mody z wyjątkowym sukcesem artystycznym na koncie. Jej pokazy gościły w międzynarodowych stolicach mody: Mediolanie, Madrycie, Barcelonie, Paryżu, Nowym Jorku, ale też – w Berlinie, Moskwie, Rzymie i Genewie. Od wielu lat tworzy niepowtarzalną linię Eva Minge, która obejmuje projekty uroczyste, biznesowe, sportowe lub haute couture. Współdziała ze stacjami telewizyjnymi, przez wiele lat współtworzyła wizerunek Jolanty Kwaśniewskiej. Pracuje przy konkursach Miss Polonia oraz Elite Model Look. Ubierała gwiazdy: Paris Hilton, Ivankę Trump, Cheryl Cole.  

Mateusz Jarmuła

Mateusz Jarmuła z kolekcji na kolekcję zaskakuje jeszcze bardziej. Jego inspiracjami są m.in. motywy polskiej oraz rosyjskiej elity, nastrój postsowiecki zamiast lat 80. oraz 90. i komunistycznej propagandy tamtego czasu. Jedna spośród ubiegłych kolekcji, nazwana MANIFESTATION OF MY SICK FEELINGS, jest wszystkim, czego chcemy w streetwearze – od modernistycznych oversizowych kurtek po t-shirty z popularnymi grafikami. Własne projekty nazywa modą krytyczną, głośno wspominającą o człowieku jako istocie, pokazującą energię oraz pewność siebie.

Michał Łojewski

Utworzona przez Michała Łojewskiego (we współpracy z Anią Kuczyńską) firma UEG to skrót od włoskiego „usa e getta” co znaczy “wykorzystaj oraz wyrzuć”. Projektant postawił na popularny wśród millenialsów bunt przeciwko kulturze materializmu oraz na znaczenie nietrwałości wszystkiego w obecnych czasach za pomocą ubrań. Ciężko się dziwić, iż sukces UEG dotarł aż do sportowego olbrzyma Puma. Łojewski został jednym spośród nielicznych projektantów w Europie, któremu marka zaproponowała przygotowanie wspólnej kolekcji.

Fot. Kristy Sparow/Getty Images Entertainment/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*