FILM

Najważniejsze festiwale filmowe na świecie

Najważniejsze festiwale filmowe na świecie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Festiwale filmowe cieszą się dużą popularnością. Widzowie z całego świata bacznie przyglądają się tym wydarzeniom. Jakie są najważniejsze festiwale filmowe na świecie? Sprawdź!

Najstarszy festiwal filmowy – Wenecja

Pierwszy festiwal filmowy odbył się w Wenecji w 1932 roku. Początkowo festiwal w Wenecji nie odbywał się regularnie, ale od 1945 roku impreza odbywa się w zasadzie co roku. Główna nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji to Złoty Lew (najlepszy film) oraz Puchar Volpiego (najlepszy aktor i najlepsza aktorka). Laureatami Pucharu Volpiego są na przykład Brad Pitt i Helen Mirren. Wśród nagrodzonych Złotym Lwem znajdziemy dwóch Polaków: Krzysztofa Zanussiego za „Rok spokojnego słońca” i Krzysztofa Kieślowskiego za „Trzy kolory. Niebieski”.

Festiwal odbywa się w sierpniu lub wrześniu.

Najważniejsze festiwale filmowe – Cannes

Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się co roku (z kilkoma wyjątkami) od 1946 roku. Główna nagroda na tym festiwalu to Złota Palma (najlepszy film), która jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Wśród jej laureatów znajdziemy na przykład Davida Lyncha za „Dzikość serca” i Quentina Tarantino za „Pulp Fiction”. Polacy Złotą Palmę zdobyli dwukrotnie – Roman Polański za „Pianistę” oraz Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza”.

Festiwal odbywa się w maju. Kolejny Festiwal Filmowy w Cannes wystartuje 17 maja 2022 roku.

Najważniejsze festiwale filmowe – Berlin

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie również ma długą historię, gdyż odbywa się od 1951 roku. To jeden z największych festiwali filmowych na świecie – co roku jest sprzedawanych aż około 150 tys. biletów! Główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Berlinie to Złoty Niedźwiedź (najlepszy film). Jak dotąd żaden polski film jej nie zdobył, jednak dwaj polscy reżyserzy zostali laureatami tej nagrody: Roman Polański za film „Matnia” (kręcony na emigracji w Wielkiej Brytanii) oraz Jerzy Skolimowski za „Start” (kręcony na emigracji w Belgii).

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbywa się co roku w lutym. 

Najważniejsze festiwale filmowe – Toronto

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto odbył się po raz pierwszy w 1976 roku i przez krytyków jest uważany za najważniejszy festiwal filmowy Ameryki Północnej. Główne wyróżnienie to nagroda publiczności za najlepszy film. Wśród laureatów nagrody znaleźli się na przykład: Noah Baumbach za „Historię małżeńską”, Peter Farrelly za „Green Book” i Jean-Pierre Jeunet za „Amelię”.

Festiwal filmowy w Toronto odbywa się co roku we wrześniu.

Najważniejsze festiwale filmowe – Camerimage

W Polsce również odbywa się festiwal filmowy, który jest ceniony przez krytyków na całym świecie. Mowa o Camerimage, który jest jednym z największych na świecie festiwali poświęconych sztuce operatorów filmowych. Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbył się w 1993 roku w Toruniu. Główna nagroda to Złota Żaba, przyznawana jest operatorom w konkursie filmów fabularnych.

Camerimage odbywa się w listopadzie.

Zdj. główne: Myke Simon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*