FILM

Muzyczne filmy dokumentalne, które warto obejrzeć

Travis Yewell/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre z nich poruszają do łez, inne wstrząsają i smucą, jeszcze inne budzą podziw – historie muzyków, piosenkarek i piosenkarzy mogą być świetną propozycją na wieczorny seans. Oto 7 muzycznych filmów dokumentalnych, które warto zobaczyć.

Koleje losów gwiazd muzyki bywają równie inspirujące, co ich twórczość. Przedstawiamy kilka filmów dokumentalnych ukazujących nietuzinkowe historie największych gwiazd muzyki rozrywkowej.

What Happened, Miss Simone?

Historia słynnej amerykańskiej piosenkarki Niny Simone, której przeboje na dobre zapisały się w historii muzyki. Trudno byłoby zaszufladkować jej twórczość – czego zresztą sama nigdy nie lubiła. Nina Simone łączyła różnorodne gatunki muzyczne. Była też istotną postacią Ruchu Praw Obywatelskich, walczącego z segregacją rasową w USA. Dokument „What happened, Miss Simone” został nominowany do Oscara w 2016 roku.

Reżyseria: Liz Garbus (2015)

Gaga: Five Foot Two

To szczery portret artystki, która od początku budzi kontrowersje. W tym filmie jednak opowiada o swoich problemach ze zdrowiem, zmaganiami ze stresem i presją, jaką stale odczuwa przed każdym występem. Cała narracja dzieje się w tle przygotowań do najważniejszego występu Lady Gagi – finału Super Bowl w 2017 roku.

Reżyseria: Chris Moukarbel (2017)

Sugar Man

Jeśli ktoś nie widział jeszcze tego znanego filmu przedstawiającego historię Sixto Rodrigueza, to z pewnością warto to nadrobić. „Sugar Man” to opowieść o amerykańskim muzyku folkowym, który zniknął ze świata muzycznego, sądząc, iż poniósł fiasko. Tymczasem jego twórczość zyskała ogromną popularność w innych miejscach na świecie, jednak fani byli przekonani, iż artysta nie żyje. Film uhonorowany Oscarem w 2012 roku.

Reżyseria: Malik Bendjelloul (2012)

Whitney

Opowieść o życiu i karierze Whitney Houston to smutny obraz. Ukazuje nam, iż mimo rosnących sukcesów, rekordowych liczb sprzedaży płyt i spektakularnych osiągnięć w świecie muzycznym, artystka była stale nieszczęśliwa w życiu prywatnym. Ciągła walka z własnymi demonami, uzależnienie i wciąż odczuwany brak satysfakcji doprowadziły gwiazdę do autodestrukcji. 

Reżyseria: Kevin Macdonald (2018)

Amy

Próba uchwycenia burzliwego życia Amy Winehouse udała się Asifowi Kapadia na tyle, iż Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła uhonorować go Oscarem za najlepszy film dokumentalny 2015 roku. Przejmująca i pełna emocji historia brytyjskiej artystki z jej rewelacyjną muzyką w tle z pewnością zapadnie wam w pamięć na długo.

Reżyseria: Asif Kapadia (2015)

20 000 dni na Ziemi

To dokument, który przyciąga swoją oryginalną formułą. Przedstawia jeden dzień z życia australijskiego muzyka, scenarzysty, poety i kompozytora, Nicka Cave’a. Jest to dokładnie 20-tysięczny dzień na Ziemi, który przeżywa artysta, dzieląc się z nami zarówno swoją codziennością, jak i życiem na scenie. Ten niebanalny obraz dostarcza wątków, które mogą skłaniać do refleksji.

Reżyseria: Jane Pollard, Iain Forsyth (2014)

O krok od sławy

Są takie głosy, które z pewnością słyszeliście nie raz, a mimo to nic o nich nie wiecie. Film „O krok od sławy” to ukłon w stronę tych, którzy usunęli się w cień, aby inni mogli błyszczeć. Morgan Neville przedstawia historie osób śpiewających w chórkach najbardziej znanych gwiazd muzyki rozrywkowej. Produkcja ta zdobyła Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Reżyseria: Morgan Neville (2013)

Zdj. główne: Travis Yewell/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*