LITERATURA

Najlepiej zarabiający pisarze świata

Daniel/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie tylko właściciele koncernów technologicznych i biznesmeni zostają miliarderami. Najbardziej popularni i rozchwytywani pisarze zgromadzili na swoich kontach pokaźne sumy pieniędzy. Zobacz, którzy spośród znanych autorów zarabiają najwięcej.

W 2021 r. światowy rynek książki wygenerował zyski przekraczające 138 mld dolarów amerykańskich, a najbogatsi pisarze to miliarderzy. Oto 10 najlepiej zarabiających pisarzy na świecie.

1. Elisabeth Badinter – 1,7 mld dolarów

Ta francuska filozofka, pisarka i historyczka jest obecnie najbogatszą autorką w historii. W 2010 r. została uznana za najbardziej wpływową intelektualistkę Francji przez magazyn Marianna News. Słynie ze swoich rozpraw filozoficznych na temat feminizmu i roli kobiet w społeczeństwie.

2. J. K. Rowling – 1 mld dolarów 

Autorka serii książek o Harrym Potterze jest drugą najbogatszą pisarką na świecie. Oprócz ogromnego dochodu, jaki przyniosły jej książki o młodym czarodzieju, Rowling wygenerowała duże zyski z ekranizacji swoich powieści. Filmy o Harrym Potterze to bowiem najlepiej zarabiająca seria filmowa w historii.

3. James Patterson – 800 mln dolarów

James Patterson napisał ponad 90 książek i może pochwalić się 20 bestsellerami. Jest autorem powieści kryminalnych i thrillerów, spośród których najbardziej znane to: Along Came the Spider, Gdzie jest prezydent, Piętno Kaina czy Alex Cross musi zginąć. 

4. Paulo Coelho – 512 mln dolarów

Jego „Alchemik” jest najczęściej tłumaczoną książką w historii, a liczba sprzedanych egzemplarzy wyniosła ponad 150 milionów. Podobno już jako młody chłopak Paulo Coelho wiedział, że chce zostać pisarzem. Brazylijski pisarz opublikował łącznie 28 książek, spośród których 5 zostało przetłumaczone aż na 45 języków.

5. Stephen King – 400 mln dolarów

Stephen King to jeden z najpopularniejszych autorów na świecie. Uważany za niekwestionowanego mistrza horroru. Wiele z jego książek zostało zekranizowanych. Ulubione pozycje czytelników to: Lśnienie, Zielona Mila, Carrie, Miasteczko Salem, Skazani na Shawshank, Worek kości, Doktor Sen czy seria Mroczna Wieża.

6. Nora Roberts – 390 mln dolarów

Ta amerykańska autorka bestsellerów opublikowała ponad 200 romansów. Trudno uwierzyć, że na początku swojej kariery pisarskiej spotykała się z licznymi odmowami ze strony wydawców. Pisała pod pseudonimami: Jill March, J. D. Robb i Sarah Hardesty.

7. Danielle Steel – 385 mln dolarów

Danielle Steel to według Forbesa najlepiej sprzedająca się, żyjąca autorka na świecie. Na swoim koncie ma ponad 800 mln sprzedanych egzemplarzy książek. Podobno swój pierwszy manuskrypt napisała jako kilkuletnie dziecko. Pierwszą powieść opublikowała w wieku 28 lat.

8. John Grisham – 375 mln dolarów

John Grisham słynie z powieści kryminalnych, które charakteryzują szybkie zwroty akcji i mnóstwo tajemniczych spraw. Jest autorem bestsellera Firma, który doczekał się adaptacji filmowej z Tomem Cruisem w roli głównej. Grisham z zawodu jest prawnikiem i zasiadał w Izbie Reprezentantów stanu Mississippi.

9. Jeffrey Archer – 195 mln dolarów

Ten angielski pisarz i były polityk ma na swoim koncie mnóstwo bestsellerów. Najbardziej znane z nich to: Kane i Abel, Więzień urodzenia, Ale to nie wszystko…, Na kocią łapę, Sprawa honoru, czy cykl Kroniki Cliftonów. Jego książki sprzedały się w nakładzie ponad 330 mln.

10. Dan Brown – 178 mln dolarów

Dana Browna najlepiej znamy z powieści Kod da Vinci. Zarówno ekranizacja tej książki, jak i Aniołów i demonów stały się jednymi z najpopularniejszych filmów na świecie.

Zdj. główne: Daniel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*