FILM

Najstraszniejsze filmy wszech czasów!

Krists Luhaers/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Fani horrorów i nagłych skoków adrenaliny z pewnością znają je wszystkie. Oto 6 przerażających klasyków kina grozy.

Czemu człowiek lubi się bać? Christopher Dwyer na portalu Psychology Today wymienia kilka kluczowych powodów, dlaczego nasz mózg odczuwa przyjemność, przeżywając kontrolowany strach. 

Otóż, gdy przeżywamy strach, nasze ciało przechodzi w tryb walki, ucieczki lub zamrożenia. Nasz mózg jednak szybko rozpoznaje, czy dane zagrożenie jest realne, czy też nie. Zatem, kiedy znajdziemy się w sytuacji, w której możemy się „bezpiecznie” przestraszyć, nasz mózg natychmiast to dostrzeże i zasygnalizuje, że nic nam nie grozi, a wtedy nasze ciało uspokaja się. Dla wielu osób jest to na tyle przyjemne doświadczenie, iż chętnie poszukują one kontrolowanego strachu i napięcia, którym nie towarzyszy realne zagrożenie.

Po dawce teorii na temat strachu czas przejść do rzeczy i przywołać kilka pozycji ze światowego kina, które sprawiają, że włos jeży się na głowie.

„Ptaki” (1963)

Choć obecnie może wydawać się mało emocjonujący jak na horror, w latach 60. film „Ptaki” budził wśród widzów ogromne przerażenie. Ten thriller psychologiczny opowiada o kobiecie, która wyjeżdża za miasto, śledzi przypadkowo poznanego mężczyznę. Kiedy wreszcie udaje się go odnaleźć, zaczynają się niezrozumiałe ataki ptaków. Reżyseria: Alfred Hitchcock.

„Egzorcysta” (1973)

Uważany za klasykę horroru „Egzorcysta” stał się prawdziwym hitem i do dziś fani kina grozy chętnie do niego wracają. Przedstawiona w filmie historia 12-letniej dziewczynki opętanej przez demona oraz dwóch księży próbujących jej pomóc nieustannie budzi przerażenie widzów. Reżyseria: William Friedkin.

„Obcy” (1979)

Ten film to kolejny klasyk wśród filmów grozy, bardzo lubiany przez kinomanów. Opowiada o załodze kosmicznej, która odpowiada na wezwanie o pomoc pochodzące z innego statku. Zostaje zaatakowana przez niebezpiecznego obcego i walczy o przetrwanie nękana atakami tajemniczej istoty. Reżyseria: Ridley Scott.

„Lśnienie” (1980)

Ponownie ekranizacja powieści Stephena Kinga – ten autor bez wątpienia zasłynął jako mistrz horrorów! „Lśnienie” uznano za jeden z najlepszych horrorów w historii kina. Przedstawia on historię pisarza, który przenosi swoją rodzinę do odosobnionego hotelu, gdzie zaczyna poddawać się wpływom złowrogich sił. Swoją zasługę w sukcesie filmu ma również rewelacyjna gra aktorska Jacka Nicholsona. Reżyseria: Stanley Kubrick.

„Milczenie owiec” (1991)

„Milczenie owiec” zdobyło Oscara w 1992 roku za najlepszy film i nadal jest uznawane za jedną z najlepszych produkcji wszech czasów. To przerażająca historia młodego kadeta FBI, który szuka pomocy u manipulującego, psychopatycznego mordercy. Genialna kreacja Anthony’ego Hopkinsa jako Hannibala Lectera robi wrażenie. Reżyseria: Jonathan Demme.

„To” (2017)

Ekranizacja słynnej powieści Stephena Kinga z 1986 roku budzi największe lęki w niezwykle realistyczny sposób. Grupa uczniów walczy z przypominającym klauna potworem, który żywi się dziećmi z ich rodzinnego miasta. Potwór posiada tajemniczą zdolność do przeobrażania się w najczarniejsze lęki tego, kogo spotyka. Reżyseria: Andrés Muschietti.

Zdj. główne: Krists Luhaers/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*