SZTUKI WIZUALNE

Jego sztuka fascynuje do dziś. Ciekawostki z życia Salvadora Dali

Jego sztuka fascynuje do dziś. Ciekawostki z życia Salvadora Dali
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obrazy Salvadora Dali są szokujące, inspirujące i intrygujące. Raz zobaczone na zawsze pozostają w pamięci. Kim był ten niesamowity twórca? Co warto o nim wiedzieć?

Salvador Dali to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców XX wieku i najsłynniejszy z surrealistów. Mężczyzna postrzegany był jako dziwak i ekscentryk. To on stworzył „paranoiczno-krytyczną” metodę surrealistyczną. Co jeszcze w biografii Salvadora Dali może nas zaskoczyć?

Salvador Dali – twórca o wielu talentach

Wszyscy wiemy, że Salvador Dali malował obrazy. Znamy je ze szkolnych podręczników, popkultury, wiedzy ogólnej… Dali nie był jednak jedynie malarzem. Spektrum jego artystycznych działań było bardzo szerokie. Zajmował się pisarstwem, tworzeniem rzeźb i grafik. Był także twórcą autorskiej kolekcji mebli – w tym słynnej czerwonej sofy w kształcie ust (link).

Ponadto Dali zajmował się projektowaniem kostiumów teatralnych, a także scenografii. Stworzył liczne artystyczne wynalazki. Był nawet autorem kilku okładek magazynu „Vogue” oraz zaprojektował charakterystyczne logo lizaków „Chupa Chups”. 

Salvador Dali miał na swoim koncie rolę w filmie A. Hitchcocka. Miał również okazję pracować nad animacją w wytwórni filmów Walta Disneya. Był prawdziwym człowiekiem renesansu. Jego życie zawodowe było wypełnione do granic możliwości.

Mistrz autokreacji i autopromocji

Równie charakterystyczne, co obrazy Salvadora Dali, były jego wąsy. Dali miał dużą potrzebę i zdolność do autokreacji. Jego wizerunek był ekscentryczny i nieporównywalny absolutnie do nikogo. Nie każdy wie, że w latach 70-tych ubiegłego wieku artysta stworzył od podstaw muzeum samego siebie. Obiekt znajduje się w Katalonii, w miejscowości Figueres.

Salvador Dali nie tylko zaprojektował budynek, ale również urządził jego wnętrze. Bryła budynku zachowana jest w stylu surrealistycznym. Elewacja jest czerwona, dach wieńczy szklana kopuła. Muzeum udekorowane jest wielkimi figurami w kształcie jaj i złotymi posągami. Na ścianach podziwiać możemy symbol Katalonii – złote bochenki chleba.

Dali precyzyjnie wybrał lokalizację swojego muzeum. Budowla wzniesiona została na zgliszczach zbombardowanego podczas wojen domowych w Hiszpanii teatru. Jest to jasne nawiązanie do życia Salvadora Dali. Artysta uważał, że całe jego życie to teatr.

Przeczytaj też na czym polega MALARSTWO ABSTRAKCYJNE.

Salvador Dali obrazy

Najbardziej znane obrazy Salvadora Dali to: „Trwałość pamięci” z charakterystycznymi zegarami; „Płonąca żyrafa” z kościstą kobietą; „Sen spowodowany lotem pszczoły” czy „Telefon-homar”. Większość prac artysty można dziś uznać za kultowe i ponadczasowe.

Obrazy Salvadora Dali kojarzone są głównie z zegarami. Artysta często wykorzystywał ten motyw jako przewodni. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że to nie jedyny powtarzalny symbol w dziełach Dalego. Równie często Dali malował otwarte szuflady i szafki.

Jednym z ciekawszych obrazów jest powstała w 1934 roku „Twarz Mae West mogąca służyć jako mieszkanie”. Praca intryguje już samym tytułem. Na płótnie znalazła się twarz aktorki Mae West, zobrazowana jako urządzone mieszkanie…

Mae West była bardzo popularną hollywoodzką aktorką. Słynęła z hulaszczego i rozwiązłego stylu życia. Seksbomba lat 30. została dosłownie zobrazowana jako mieszkanie. Jej włosy stanowiły udrapowane i upięte za pomocą chwostów kotary. Za oczy posłużyły obrazy. W roli nosa wystąpił kominek z zegarem. Schody stanowiły podbródek, a jako ust aktorki Dali użył czerwonej sofy.

Photo by Terry Fincher/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*