LITERATURA

Popularni pisarze. Czy wiesz, co robili, zanim stali się sławni?

Popularni pisarze. Czy wiesz, co robili, zanim stali się sławni?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie wszyscy znani pisarze od razu zajęli się pisaniem. Niektórzy z nich pracowali w zaskakujących zawodach. Zakonnica, psychoterapeutka, farmaceutka czy lekarz – pisarze potrafią zaskoczyć!

Znani pisarze – kim byli, zanim zaczęli pisać

To, czym zajmowali się znani autorzy przed rozpoczęciem kariery pisarskiej, może zaskoczyć! Wielu z nich ukończyło szkołę w zawodzie mocno odbiegającym od zawodu pisarza. Niektórzy zdobyte doświadczenie wykorzystywali w swojej późniejszej twórczości i trzeba przyznać, że wyszło im to wyśmienicie!

Harlan Coben, autor powieści kryminalnych

Jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy kryminalnych jest z wykształcenia politologiem. Harlan Coben uczęszczał na Amherst College, gdzie należał do bractwa Psi Upsilon, którego członkiem w tym samym czasie był też Dan Brown – autor „Kodu Leonarda da Vinci”. Choć Harlan Coben już na ostatnim roku studiów wiedział, że chce się zająć pisaniem, po ukończeniu nauki podjął pracę w firmie turystycznej swojego dziadka i był przewodnikiem na szlaku Costa del Sol w Hiszpanii.

Olga Tokarczuk, powieściopisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Polska noblistka w dziedzinie literatury jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej naukowe zainteresowania dotyczyły szczególnie prac Carla Junga – wywarły duży wpływ na jej twórczość. Olga Tokarczuk nie tylko studiowała psychologię, ale pracowała też jako psychoterapeutka. 

Agatha Christie, autorka powieści kryminalnych

Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych jest ceniona przez czytelników już od niemal 100 lat. Zanim zajęła się pisaniem powieści, podczas I wojny światowej pracowała w szpitalu oraz jako technik farmaceutyczny. Znajomość trucizn wykorzystywała chętnie w swoich późniejszych powieściach.

Arthur Conan Doyle, autor powieści
detektywistycznych

Autor „Sherlocka Holmesa” i „Psa Baskerville’ów” ukończył studia medyczne w Edynburgu i przez pewien czas prowadził nawet praktykę lekarską. Zajmował się również spirytyzmem, do czego skłoniła go osobista tragedia – w I wojnie światowej stracił syna, brata, szwagra i siostrzeńca. Nie wszyscy wiedzą, że fascynacja spirytyzmem przełożyła się na jego twórczość – jest m.in. autorem dwóch tomów „The History of Spiritualism”.

Danielle Steel, autorka powieści dla kobiet

Ta popularna autorka ponad 100 powieści dla kobiet jest z wykształcenia projektantką. Pracowała w agencji PR, była copywriterką, a jako dziecko chciała podobno zostać zakonnicą. Barwny życiorys, prawda?

Harper Lee, powieściopisarka

Ta nagrodzona Pulitzerem za powieść „Zabić drozda” pisarka studiowała prawo na University of Alabama. Studiów nie ukończyła, jednak zdobytą wiedzę wykorzystała podczas pisania swojej najpopularniejszej powieści.

William Wharton, powieściopisarz

Wykształcenie tego autora powieści, których bohaterem jest alter ego pisarza, nie będzie zaskoczeniem dla jego czytelników. William Wharton jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych University of California w Los Angeles. Wharton posiadał także doktorat z psychologii. Jego wykształcenie i ścieżka zawodowa znalazły odzwierciedlenie na kartach jego powieści. To jeden z autorów, którego życie prywatne mocno wpłynęło na kształt twórczości.

Zdjęcie główne: pixabay.com/StockSnap

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*