WYDARZENIA

Wydarzenia literackie w Krakowie – propozycja dla miłośników kultury

Wydarzenia literackie w Krakowie – propozycja dla miłośników kultury
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli coś jest dla wszystkich, często jest dla nikogo. Zupełnie inaczej jest z ofertą kulturalną Pałacu Potockich. Brzmi jak nazwa rodem z filmu? Nic bardziej mylnego! To aktywnie działające miejsce na mapie Krakowa, czekające na otwarte umysły nie tylko krakowian, ale także przyjezdnych. Chcesz dowiedzieć się więcej o wspomnianym pałacu? Sprawdź, co się w nim dzieje i spędź miło czas w ścianach noszących na sobie historię!

O Pałacu Potockich słów kilka

Trudno udać się do Pałacu Potockich, jeśli nie wie się o jego istnieniu. A tak właśnie często się dzieje w przypadku nie tylko turystów czy podróżników, ale i lokalnych mieszkańców. Warto więc na początek wyjaśnić, gdzie zlokalizowany jest ten zabytkowy budynek i jak powstał. Być może ta historia sprowadzi w jego mury nie tylko miłośników kultury, ale także historii. Skąd więc owy pałac w Krakowie?

Fot. elements.envato.com /  marcopacello68

Pałac Zbaraskich, zwany częściej Pałacem Potockich to budynek z historią sięgającą niemal tysiącleci. Powstał w 1540, kiedy to połączono i przebudowano na magnacką rezydencję dwie sąsiednie gotyckie kamienice z XIV w. Niegdyś należał do zamożnej rodziny Firlejów. W kolejnych latach budowla przechodziła z rąk do rąk kolejnych pokoleń, wiernie służąc codziennemu życiu. Mimo że pałac uległ wielokrotnie przebudowie, największe zmiany w jego konstrukcji i ogólnym wyglądzie zaszły podczas II Wojny Światowej. W jej wyniku Pałac Potockich uległ zniszczeniu. Jego konstrukcja jednak przetrwała. Miłość do historii i tradycji sprawiła, że władze Krakowa postanowiły odbudować najważniejsze elementy zabytku, a w ostatnim czasie zaprosić w jego mury zainteresowanych kulturą. Co zatem można zobaczyć w tym pięknym miejscu?

Wydarzenia literackie w Krakowie

To właśnie wydarzenia literackie cieszą się w Pałacu Potockich największym zainteresowaniem. Mimo iż mogłoby się wydawać, że poziom czytelnictwa w kraju maleje, jest zupełnie odwrotnie. Coraz młodsi czytelnicy pojawiają się nie tylko na wieczorach autorskich, które oferuje pałac. Odbywają się w nim także wieczorki poetyckie, literackie debaty tematyczne, warsztaty drukarskie czy improwizacje literackie. Różnorodność samych wydarzeń z dziedziny literatury jest już tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie.

To jednak nie wszystko. W tym historycznym miejscu dzieją się także eventy muzyczne, liczne wystawy dla najmłodszych i dorosłych. Miłośnicy kina również odnajdą się w bogatym repertuarze przygotowanym przez pracowników tego ośrodka kultury. Na cykliczny program składają się pokazy filmów fabularnych czy dokumentalnych. Pałac Potockich łączy w sobie dziedzictwo i kreatywność. Co więcej, scala pokolenia i kontynuuje tradycję.

Teraz najważniejsze, gdzie zlokalizowany jest historyczny pałac? Budynek mieści się pod adresem: Rynek Główny 20. To serce miasta, dlatego bardzo łatwo do niego trafić. Dzięki współpracy z partnerami z sektora kulturalnego, miejsce to stale się rozwija, oferując jego gościom coraz więcej. To już nie tylko wydarzenia literackie w Krakowie, ale także eventy skierowane do miłośników innych dziedzin kultury. Przyjdź i przekonaj się sam, że warto!

Zdjęcie główne: lements.envato.com / RossHelen

F

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*