MUZYKA

Alan Walker – droga do sławy jednego z najbardziej popularnych producentów muzycznych

Alan Walker – droga do sławy jednego z najbardziej popularnych producentów muzycznych
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Norweski muzyk po swoim debiucie w internecie szybko zyskał dużą popularność i do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów w Europie. 

Internetowe odkrycie 

Urodzony w 1997 roku w jednym z angielskich miasteczek muzyk rozpoczął swoją muzyczną karierę jeszcze jako nastolatek. Wraz z rodzicami przeprowadził się po kilku latach do Norwegii, gdzie zaczął rozwijać swoją młodzieńczą kreatywność. Początkowo myślał o karierze grafika komputerowego, później zainteresował się informatyką, tworzeniem gier komputerowych oraz projektowaniem stron. Z czasem odkrył swoją pasję do muzyki i jako 14-latek rozpoczął tworzenie własnej muzyki. Jak przekonywał w jednym z wywiadów: „tworzenie dźwięków, podobnie jak i obrazów, ma swoje warstwy i wymaga liczenia, a w fazie komponowania i nagrywania muzyki działają podobne mechanizmy, co w pracy z grami”. 

Po ukończeniu kilku pierwszych kawałków postanowił rozpocząć publikacje w internecie. Początkowo występował pod pseudonimem DJ Walkzz i w tym czasie wydał niemal 25 utworów, które zyskały ogromną popularność. Wraz z sukcesem przyszedł czas na pierwsze kontrakty z wytwórniami płytowymi. Większe zainteresowanie zachęciło także młodego muzyka do rozpoczęcia pracy pod własnym nazwiskiem.

Spektakularny debiut 

Na sukces młodego DJ-a nie trzeba było długo czekać. Premierowy singiel „Faded” ukazał się w 2015 roku i szybko podbił większość europejskich list przebojów. Obecnie utwór ma ponad 3 miliardy odtworzeń w serwisie YouTube, natomiast w serwisie streamingowym Spotify piosenkę usłyszało ponad 1,5 miliarda użytkowników. Duży sukces sprawił, że młody artysta w ciągu następnego roku wydał kilka kolejnych hitów, w tym między innymi  „Sing Me to Sleep”, „Routine” oraz „Alone”. Muzyczne sukcesy sprawiły, że producent muzyczny zaczął nagrywać z popularnymi na arenie międzynarodowej gwiazdami muzyki, między innymi z Noah Cyrus, Sia, KIDDO, Ava Max czy Jamie Miller.

W 2018 roku ukazał się pierwszy studyjny album artysty zatytułowany „Different World”. Płyta szybko okazała się sprzedażowym sukcesem i była najchętniej kupowanym wydaniem w Norwegii oraz w Finlandii.

Polska publiczność również pokochała muzykę Alana Walkera, jego debiutancka płyta pokryła się potrójną platyną. Kariera norweskiego producenta została doceniona na arenie międzynarodowej, gdy artysta zdobył aż trzy statuetki Europejskich Nagród Muzycznych MTV. 

Charakterystyczny wizerunek sceniczny

Oprócz swoich utworów Alan Walker jest także powszechnie znany ze swojego charakterystycznego wyglądu podczas występów. Przez dłuższy czas wygląd muzyka był owiany tajemnicą i znany jedynie najbliższemu otoczeniu. W miejscach publicznych oraz na koncertach Alan Walker pojawiał się w kominiarce lub czarnej masce oraz w bluzie z kapturem. Z czasem do sieci wyciekły także oficjalne zdjęcia twarzy muzyka, jednak jego charakterystyczny wizerunek pozostał elementem każdego występu. Wygląd producenta muzycznego stał się na tyle popularny wśród jego fanów, że powstał specjalny merch z maskami i kominiarkami z oficjalnym logo muzyka. 

Zdjęcie główne: Josh Sorenson/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*