Fotografie wykonywane aparatem analogowym mają niepowtarzalny klimat, nietypową kolorystykę i oryginalny styl. Jak przygotować się do robienia tego typu zdjęć?
Fotografia analogowa jest wyjątkowa właśnie ze względu na ten aspekt. W aparatach cyfrowych obraz zapisywany jest za pomocą matrycy, która tworzy elektroniczny zapis na karcie pamięci, w wysokiej jakości, a ewentualne defekty zdjęcia można przerobić samodzielnie w specjalnym programie komputerowym.
W przypadku zdjęć robionych aparatem analogowym takiej możliwości nie ma. Aparat analogowy korzysta z tak zwanego materiału światłoczułego, czyli kliszy, filmu lub negatywu. Nazewnictwo to jest uzależnione od konkretnego rodzaju aparatu. Zazwyczaj ze względu na ograniczoną liczbę wykonywanych zdjęć aparatem analogowym robi się po jednym zdjęciu, a efekt końcowy można obejrzeć dopiero po wywołaniu całego filmu. Dzięki takiemu sposobowi zapisywania zdjęć finalny efekt jest tajemniczy, klimatyczny i bardziej oryginalny.
Dobra jakość zdjęć wykonywanych aparatem analogowym jest uzależniona nie tylko od światła i ustawień technicznych, ale także od poziomu czystości sprzętu. Każdy pyłek kurzu czy brudu może mieć wpływ na jakość wywołanych zdjęć, szczególnie w przypadku zabrudzenia komory filmu, a tym samym uszkodzenia materiału. Aparaty analogowe są bardzo wrażliwe na warunki zewnętrzne, dlatego należy dbać o ich systematyczne czyszczenie. Kluczowymi elementami wymagającymi konserwacji jest obiektyw oraz komora, w której znajduje się film. Można je czyścić suchą ściereczką z mikrofibry lub za pomocą specjalnego zestawu do czyszczenia foto zakupionego w studiu fotograficznym.
Istotnym aspektem fotografii analogowej jest prawidłowe zdejmowanie i zakładanie nowej kliszy. Komora na film znajduje się zazwyczaj na tylnej ściance aparatu, w której po otworzeniu klapki znajduje się specjalna rolka na film. Negatyw delikatnie nawija się na początek rolki, nie rozwijając jej do końca. W przypadku aparatów mechanicznych nawijanie całego filmu nastąpi automatycznie.
Po nałożeniu początku rolki na odpowiednie miejsce należy zamknąć klapkę i kliknąć przycisk do wykonywania zdjęć. Jeśli film został nawinięty prawidłowo, to w całości przewinie się automatycznie. Po wykonaniu tego kroku klapka z filmem w środku musi pozostać bezwzględnie zamknięta do momentu wykorzystania całego negatywu i momentu, w którym film znów przewija się automatycznie. W przypadku starszych modeli nawijanie całego filmu następuje ręcznie, za pomocą specjalnej wajchy. Każdy kontakt kliszy ze światłem przed tym momentem prowadzi do jej prześwietlenia, a tym samym zniszczenia zdjęć.
Nawijanie nowego filmu powinno odbywać się w ciemnym pomieszczeniu. Jeśli nie umiemy wykonać tego procesu samodzielnie, to warto poprosić o asystę obsługę w sklepie fotograficznym, która ma do tej czynności specjalne zaciemniające pomieszczenie. Pomoc specjalisty pomoże zachować film w nienaruszonym stanie i nie pozwoli na prześwietlenie któregokolwiek ze zdjęć.
Zdj. główne: Immo Wegmann/unsplash.com