FOTOGRAFIA

World Press Photo 2021: wręczono prestiżowe wyróżnienia!

World Press Photo 2021: wręczono prestiżowe wyróżnienia!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nagrody otrzymało 45 fotografów z 28 krajów. W tym gronie znalazła się także trójka Polaków.

Wyróżnienie w kategorii fotoreportaż roku oraz pierwszą nagrodę w kategorii „Projekt długoterminowy” zdobył włoski fotograf Antonio Faccilongo za fotoreportaż „Habibi”. Zdjęcia opowiadają o rozdzielonych przez wojnę izraelsko-palestyńską rodzinach, których najczęściej ojcowie czy mężowie spędzają wiele lat w więzieniu.

Drugą nagrodę za „Projekt Długoterminowy” otrzymała Polka Karolina Jonderko za fotoreportaż „Reborn” dotyczący handlu lalkami przypominającymi niemowlęta.

Zdjęcie roku

Pojedynczym zdjęciem roku jest fotografia duńskiego artysty Madsa Nissena „Pierwsze Przytulenie” Ukazuje ono pielęgniarkę Adrianę Silvę da Costa Souzę i 85-letnią mieszkankę domu opieki społecznej Rosę Luzia Lunardi, która po raz pierwszy od 5 miesięcy mogła przytulić drugiego człowieka.

Wyróżnienia trafiły także do Natalii Kepesz za trzecie miejsce w kategorii „Portret – fotoreportaż” za relacje „Niewybuch” opowiadającą o obozach paramilitarnych dla dzieci w Polsce oraz do Tomasza Markowskiego w kategorii „Sport – zdjęcie pojedyncze” za udokumentowanie wypadku na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne w Katowicach w sierpniu ubiegłego roku.

Fot. ShareGrid/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*