INNE

Koszty związane z samochodem – o tym trzeba pamiętać

Koszty związane z samochodem – o tym trzeba pamiętać
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Cztery kółka gwarantują sporą wygodę i oszczędność czasu podczas przemieszczania się. Nic dziwnego zatem, że wiele osób nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Aby jednak bezproblemowo korzystać z auta, należy o nie odpowiednio zadbać, co generuje wydatki. Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Sprawdźmy!

Opłaty jednorazowe na początek

Pierwszym, poważnym wydatkiem, jest sam zakup auta, jednak na tym same koszty z tym związane się nie kończą. Na początku konieczne będzie też opłacenie w Urzędzie Skarbowym podatku od czynności cywilno-prawnych (2% wartości auta) lub akcyzy. Ta ostatnia zależy od pojemności silnika samochodu. Jeśli ma poniżej 2000 cm3, zapłacisz 3,1%. Powyżej tej liczby kwota sięgnie 18,6% wartości pojazdu.

Na koszt zakupu samochodu składa się też jego rejestracja. Standardowo opłata wynosi 161,50 zł i składają się na nią:

 • zwykłe tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • nalepka kontrolna – 12,50 zł,
 • pozwolenie czasowe na 30 dni – 13,50 zł,
 • opłata ewidencyjna – 1,50 zł.

Warto wiedzieć, że obecnie nie ma już obowiązku wymiany tablic. Od 31 stycznia 2023 zmieniły się przepisu ustawy Prawo o ruchu drogowym, dlatego też nie musisz wyrabiać nowych blach, jeśli kupujesz auto używane. Dzięki temu oszczędzisz 80 zł.

Niemniej jednak niekiedy konieczne będzie poniesienie jeszcze innych kosztów podczas rejestracji. Wśród dodatkowych opłat warto wymienić ustanowienie pełnomocnictwa (17 zł), badania techniczne samochodu z zagranicy (wymagane w niektórych przypadkach – 98 zł), tablice indywidualne (1000 zł) oraz tablice dla pojazdy zabytkowego (80 zł).

Ubezpieczenie OC auta

Kolejnym, niekiedy sporym wydatkiem, który trzeba ponieść, jest ubezpieczenie samochodu. OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, a jego wysokość zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i kilku innych czynników. Są to:

 • wiek kierowcy,
 • czas posiadania prawa jazdy,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • miejsce zamieszkania,
 • sytuacja rodzinna (stan cywilny i liczba dzieci),
 • ubezpieczany pojazd (pojemność silnika, wiek, przebieg auta, sposób użytkowania samochodu).

Pamiętaj też, że na ostateczny koszt wpływać może też forma płatności. Wybierając płatność w ratach, zapłacisz więcej. Jeśli przed Tobą zakup ubezpieczenia OC, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę w tym miejscu.

Dodatkowa ochrona samochodu

Choć nie ma przepisów, które nakładają obowiązku posiadania pełnego ubezpieczenia auta, warto zapewnić sobie dodatkową ochronę. OC chroni Cię tylko, gdy jesteś winny wypadku powodującego szkody samochodu innego kierowcy lub obrażenia ciała pasażerów. Nie obejmie jednak Twoich wydatków.

Szukając dodatkowej ochrony warto rozważyć dodanie następujących ubezpieczeń:

 • Autocasco –  towarzystwo ubezpieczeniowe zapewni Ci m.in. naprawę samochodu lub wypłatę odszkodowania po np. uszkodzeniu pojazdu z własnej winy lub przy działaniu osób trzecich.
 • Assistance – przyda się w takich sytuacjach, jak brak paliwa, zatrzaśnięte kluczyki czy rozładowany akumulator.
 • NNW – polisa, która chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków, np. stały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby ubezpieczonej. Jego wysokość zależy od sumy ubezpieczenia.

To oczywiście nie wszystkie dodatkowe opcje, które warto rozważyć. Jeśli interesuje Cię dodatkowa ochrona, najważniejsze informacje dotyczące różnych polis znajdziesz tutaj: https://telewizja.lukow.pl/2022/06/14/ubezpieczenie-oc-i-dodatkowa-ochrona/.

Utrzymanie samochodu – podstawowe wydatki

Na koszty związane z samochodem składają się wydatki, które należy ponosić regularnie. Podstawowym jest oczywiście paliwo. Obecne ceny dosyć mocno się zmieniają, jednak utrzymują na względnie wysokim poziomie. Warto o tym pamiętać przy planowaniu miesięcznego budżetu lub dalszych podróży autem.

Oprócz kosztów paliwa, należy dodać też wydatki na eksploatację. Co jakiś czas należy dolać oleju silnikowego, płynu chłodniczego i tego do spryskiwaczy. W przypadku ostatniego, konieczne będzie zainwestowanie w płyn letni oraz zimowy. Do kosztów eksploatacji niekiedy trzeba też dodać nabicie klimatyzacji.

Kolejnym wydatkiem są opony. W przypadku wielosezonowych nie trzeba się martwić o ich wymianę dwa razy do roku, w przeciwieństwie do kompletów zimowych i letnich. Taka usługa kosztuje różnie, w zależności od miejsca zamieszkania, jednak może wynieść od 80 do ponad 150 zł.

O jakich jeszcze kosztach warto pamiętać?

Raz na rok Twój pojazd musi przejść badania techniczne. W przypadku nowego samochodu wygląda to nieco inaczej – pierwszy przegląd odbywa się przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, a kolejny – po dwóch. Następnie należy wybierać się na stację diagnostyczną co roku. Badanie techniczne samochodu osobowego, który ma masę całkowitą do 3,5 t kosztuje 99 zł. Jeśli w aucie znajduje się instalacja LPG/CNG, cena wzrasta do 162 zł.

Na koniec warto też pamiętać, że każdy samochód kiedyś będzie wymagał wymiany części lub naprawy. Koszty mechanika mogą być naprawdę wysokie – wszystko zależy od modelu pojazdu, jak i usterki.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*