MUZYKA

Muzyczne biografie, które trzeba przeczytać

Muzyczne biografie, które trzeba przeczytać
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W świecie znanych i popularnych muzyków tylko nieliczni mogą zajrzeć za kulisy ich życia i poznać to, co ukryte przed oczami szerokiej publiczności. Polecamy Twojej uwadze cztery biografie o niekwestionowanych gwiazdach sceny muzycznej. 

„Ja, Ozzy. Autobiografia”, Ozzy Osbourne, Chris Ayres

„Wielki i straszny” Ozzy obrósł z biegiem czasu wieloma mitami – o tym, że odgryzał głowy nietoperzom, wydawał więcej pieniędzy na narkotyki niż nagrania płyt, o satanizmie czy alkoholizmie.

W swojej autobiografii, napisanej razem z dziennikarzem Chrisem Ayresem, Ozzy Osbourne nie pozostawia na swój temat złudzeń. Błyskotliwe poczucie humoru i autoironia sprawiają, że autobiografia Ozzy’ego to prawdziwa perełka dla każdego wielbiciela muzyki rockowej. „Mówili, że nigdy nie napiszę tej książki. Niech się walą. Oto ona. Teraz wystarczy sobie coś przypomnieć…”. Ozzy przypomniał sobie wszystko, co mógł i przelał swoje wspomnienia na papier, bez autocenzury i fałszywej skromności.

„Trudna droga z piekła”, Marilyn Manson, Strauss Neil

Wokół Mansona krąży mnóstwo absurdalnych i przeraźliwych pogłosek: artysta miałby jeść nietoperze (czy to aby nie o Ozzym?), a na koncertach odgryzać kurczakom głowy. Niektórzy szepcą, że oddaje cześć diabłu albo w ogóle jest jego ukochanym synem. Za szokującym wyglądem zewnętrznym i zachowaniem artysty ludzie nie widzą jednak prawdziwego Mansona: człowieka, który przeszedł długą i trudną drogę z piekła, nim został gwiazdą muzyki rockowej.

„Przybysz z piekła” podzielił się wspomnieniami z przeszłości z Neilem Straussem – znanym amerykańskim dziennikarzem i blogerem – a nawet napisał coś od siebie. Wszystko to złożyło się na niezwykłą i bulwersującą lekturę. Naprawdę warto przeczytać!

„Starman. Człowiek, który spadł na ziemię”, Paul Trynka

Kilka stron tej znakomitej książki wystarczy, abyś wczuł się w postać Davida Bowiego, bo o nim jest ta lektura. Paul Trynka pieczołowicie opisuje każdy epizod jego kariery i przytacza niepublikowane dotąd wspomnienia artysty i rozmowy z udziałem osób mniej lub bardziej związanych z piosenkarzem. A są one nad wyraz ciekawe dzięki temu, że konfrontują różne punkty widzenia i ludzkie charaktery.

Trynka z wielkim talentem odmalowuje świat, w którym obracają się bohaterowie książki, a często jest nim bezwzględne środowisko celebrytów i show-biznesu. Opisane w książce historie, przytoczone fakty i argumenty są przekonujące, a rozważania fascynują i skłaniają do refleksji. Ta książka to prawdziwa perełka wśród podobnych jej publikacji biograficznych.

„The Beatles”, Hunter Davies

Beatlesi to jedna z najgłośniejszych i najpopularniejszych grup muzycznych wszech czasów. O czwórce z Liverpoolu do tej pory powstają nowe publikacje, ale jeśli zależy Ci na autentycznym i niewypaczonym przekazie, odsyłamy do jedynej autoryzowanej biografii Beatlesów pióra Huntera Daviesa, napisanej we współpracy z muzykami.

Autor książki był świadkiem pierwszych triumfów prostych chłopaków z Liverpoolu, ich głośnego sukcesu, a później narastających zgrzytów, które doprowadziły do rozpadu grupy w latach 70. Z tą lekturą prześledzisz całą historię zespołu, wzbogaconą o liczne archiwalia autora i samych Beatlesów. Nawet prawdziwy fan Wielkiej Czwórki dowie się z tej pozycji czegoś nowego.

Zdj. główne: Ugur Akdemir/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*