INNE

Stylowe lampy podłogowe do czytania – jak dobrać oświetlenie?

Stylowe lampy podłogowe do czytania – jak dobrać oświetlenie?

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lampy stojące podłogowe to bardzo częsty wybór do salonu. Jednak modele na długich wysięgnikach coraz chętniej wybierane są także do jadalni, gdzie stanowią nietypowe oświetlenie stołu. Co jednak ważne, opisywane produkty nie są nigdy podstawowym źródłem światła. Ich rola to funkcjonalne oświetlenie dodatkowe, które ma doświetlić wybrane strefy, ale powinno służyć również do czytania i relaksu.

Jak prawidłowo dobrać barwę światła do czytania?

Wyróżniamy 3 podstawowe barwy światła: ciepłą, neutralną i zimną. Ciepłe światło najlepiej sprawdzi się w strefach relaksu i odpoczynku (przy wannie, w salonie, w sypialni). Żeby sobie wyobrazić jego temperaturę barwową przypomnijmy sobie światło, jakie dawały klasyczne żarówki wolframowe. Lampy dające zimne światło przeznaczone są do stref pracy. Światło zimne zapewnia bowiem właściwe pobudzenie organizmu oraz zwiększenie koncentracji. Najbardziej uniwersalną barwą światłą do czytania jest światło neutralne. To właśnie ono najlepiej oddaje barwę światła naturalnego, dawanego przez słońce, a przez to najmniej męczy oczy.

Jaka moc światła jest najlepsza do pracy, czytania i odpoczynku?

Zbyt słabe światło sprawia, że musimy nadmiernie wytężać wzrok, nieco nawet przymykając oczy. Bardzo męczy to nie tylko same oczy, ale i wszystkie mięśnie zlokalizowane w ich okolicy. Z kolei zbyt mocne, zbyt jaskrawe oświetlenie będzie nas raziło, a przez to także męczyło wzrok. Jak więc dobrać odpowiednią moc lampy?  Lampki nocne i podłogowe można wyposażać w żarówki o mniejszej mocy (do 25 W). W lampkach do czytania czy do pracy przy biurku minimalna moc żarówek to 40 W. Z kolei główne oświetlenie biura czy mieszkania musi mieć moc minimum 60 W. Oczywiście wartości te odnoszą się do żarówek tradycyjnych.

Jeśli pomieszczenie wykorzystujesz w różnych celach (praca, zabawa odpoczynek), ciekawym wyjściem będzie wybranie lamp podłogowych z wbudowanym ściemniaczem, w których łatwo zmienić natężenie światła.

Jak poprawnie ustawić kąt świecenia lampy?

Im bardziej rozproszone jest światło, tym lepsze jest ono dla wzroku. Jeśli więc możesz, wybieraj żarówki, które dają właśnie przytłumione, rozproszone promienie. Dobrym rozwiązaniem do oświetlenia całego pomieszczenia do pracy jest też wybieranie lamp wyposażonych w kilka źródeł światła oraz tych posiadających abażury rozpraszające światło. Kluczowe jest również ustawienie lampy pod odpowiednim kątem. Chodzi tu zwłaszcza o oświetlenie do czytania, które najlepiej, jeśli znajduje się centralnie nad książką czy gazetą, w odległości 30-40 cm od wzroku. Czytając czy pracując dbajmy szczególnie o to, by światło nie padało zbyt centralnie na naszą twarz, co będzie nas zbytnio raziło.

Dobrym wyborem będą lampy podłogowe w stylu boho, które posiadają bezowe i jasne klosze. Pochłaniają one część światła i sprawiają, że otoczenie jest nieco bardziej klimatyczne i przytulne.

Gdzie kupić stojące lampy podłogowe boho?

Lampy podłogowe boho do pokoju dziecka można kupić w niemal każdym sklepie z oświetleniem jak chociażby https://ardant.pl/lampy-podlogowe-stojace/boho-1p/. Ważniejszym pytaniem od: gdzie, jest więc: jakie modele kupić? By dokonać odpowiedniego wyboru warto odpowiedzieć na kilka pytań. Pierwsze z nich dotyczy stylu. Zupełnie inne wymagania będziesz stawiać, gdy interesuje Cię lampa podłogowa w stylu boho, a inne, gdy interesują Cię modele maksymalnie nowoczesne lub loftowe.

Do czego będzie służyć podłogowa lampa stojąca?

Najczęstsze funkcje to lampy do czytania czy oświetlenie dodatkowe podczas oglądania telewizji. W pierwszym przypadku dobrze, by model miał regulowane ramię i duży abażur kierujący światło ku dołowi, zaś w drugim – klosze mogą być mniejsze, zaś żarówka świecić do góry. Lampy stojące do salonu mogą mieć też ściemniacz czy dwa niezależnie włączane źródła światła.

Ile źródeł światła powinna mieć lampa do czytania?

Nowoczesne lampy podłogowe mają najczęściej jedną żarówkę. Jeśli jednak chcesz, by oświetlenie mogło pełnić kilka różnych funkcji, wtedy warto wybrać egzemplarze wyposażone w dwa lub więcej źródeł światła, na przykład lampa Zuma Line Zodiac czy lampa Candellux Luxor. Najlepiej, jeśli w tym wypadku żarówki włączają się osobno, a samo źródło światła jest ruchome, dzięki czemu łatwo skierujesz je w precyzyjnie wybrany punkt.

Z jakich materiałów wykonana jest lampa boho?

Tworzywo, z którego wykonane są poszczególne produkty, wpływa na ich funkcjonalność, trwałość i estetykę. Katalogi oświetlenia najczęściej oferują lampy podłogowe wiklinowe, drewniane i rattanowe. Sam abażur w lampie stojącej boho to najczęściej tkanina – juta, rafia, bawełna czy len. Wybór jest szeroki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*