LITERATURA

Lubisz kryminały? Sprawdź, jakie tytuły warto mieć w swojej biblioteczce

Lubisz kryminały? Sprawdź, jakie tytuły warto mieć w swojej biblioteczce
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kryminały porywają mnóstwo osób, a ostatnimi czasu nie ma miesiąca, gdzie na półce w księgarni, czy to stacjonarnej, czy internetowej, nie pojawił się nowy tytuł. Poniżej znajdziesz dzieła, po które zdecydowanie warto sięgnąć.

Jeśli zainteresuje Cię jakakolwiek pozycja, sprawdź, czy oferują ją dobra Księgarnia Hada

Ken Follet Człowiek z Sankt Petersburga

To, co sprawia, że ​​Ken Follett jest tak wspaniały, to jego umiejętność podjęcia naprawdę nudnego tematu i stworzenia wokół niego książki, która jest ekscytująca i trzymająca w napięciu. Przypomnijmy sobie niektóre jego książki, jak Filary Ziemi, które dotyczyło budowy katedry, Świat bez końca dotyczył natomiast budowy mostu, a Niebezpieczna fortuna dotyczyła bankowości, Człowiek z Sankt Petersburga z kolei dotyczy polityki zagranicznej Anglii w 1914 roku. Wszystkie te tematy brzmią niezwykle nudno,, ale Follett robi z nich książkę, którą trudno przestać czytać. Zawsze istnieje ryzyko, że kolejne książki danego autora mogą być gorsze od poprzednich i to z różnych powodów. Omawiane dzieło jest nieco krótsze, więc szybko wnikniesz w fabułę i z pewnością nie będziesz mógł się oderwać.

Człowiek z Sankt Petersburga to opowieść o dwóch kochankach i ścieżkach ich życia po rozdzierającym serce rozstaniu. Sposób, w jaki Follett splata swoje wątki razem, biorąc wydarzenia, które wydają się niezwiązane, a następnie łącząc je wszystkie na końcu, jest niezwykle satysfakcjonujący. W bardzo interesujący sposób pisze o związkach i uczuciach. Jego poetycka sprawiedliwość jest kolejną zaletą, podobnie jak jego tempo.

Harlan Coben Kilka sekund do śmierci

W strasznym domu Mickey walczy z sękatą staruchą, którą zna tylko jako Bat Lady. Ona przeraża go, mówiąc mu, że jego ojciec nie umarł, a Mickey odpowiada własnym objawieniem: że sanitariusz, który zabrał jego ojca w dniu jego śmierci, jest notorycznym nazistowskim zbrodniarzem wojennym. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, gwałtowna reakcja Bat Lady wydaje się potwierdzać jego twierdzenia. Ten niepokojący problem zostaje zepchnięty na drugi plan wraz z wiadomością, że przyjaciółka Mickey, Rachel, została postrzelona przez intruza, który również zabił jej matkę. Wzajemna atrakcyjność Mickey i Rachel jest solą w oku jej chłopaka, gwiazdy koszykówki Troya Taylora. Ponieważ tata Troya jest szefem policji, Mickey zostaje potraktowany jak podejrzany. On i przyjaciele, Ema i Spoon, próbują rozwikłać obie tajemnice, zbyt zajęci, by nawet zauważyć przybycie gwiazdy filmowej Angeliki Wyatt, którą zarządza wujek Mickeya – Myron. Coben zręcznie wplata te liczne wątki fabularne w fascynującą całość.

Michael Bussi Czas jest mordercą

Dwadzieścia siedem lat po tym, jak jej rodzice i brat zginęli w strasznym wypadku samochodowym, który przeżyła, Clotilde po raz pierwszy wraca na Korsykę, zabierając męża i córkę, aby odwiedzili jej dziadków ze strony ojca, którzy nadal są zamożną i potężną siłą na wyspie. Zaraz po jej przybyciu ktoś wysyła jej tajemniczą wiadomość – zapisaną pismem jej zmarłej matki. Kiedy zaczyna się zastanawiać, czy wypadek samochodowy był naprawdę wypadkiem i czy jej matka mogła w jakikolwiek sposób przeżyć, ktoś inny czyta dziennik nastoletniej Clotilde i marzy o zemście. Grzechy przeszłości oczywiście nie są pogrzebane ani zapomniane, a dorosła Clotilde musi odkryć związek między relacjami swoich rodziców; na wpół sparaliżowany mężczyzna; porzucony plan budowy sanktuarium delfinów; pies o imieniu Pacha; i ponowne pojawienie się włoskiej piękności, która uwodziła swojego brata tamtego fatalnego lata. W powieści Bussiego jest wiele ruchomych części, dużo przechodzenia od przeszłości do teraźniejszości, ale wraz ze wzrostem złożoności powieść staje się coraz bardziej wciągająca. Potrzeba trochę czasu, aby uzyskać prawdziwe poczucie Clotilde jako osoby dorosłej w porównaniu z jej żywym 15-letnim ja, ale jej samoświadomość i pewność siebie sprawiają, że jest pociągająca i silna. Tajemnica zaskakuje, a tło Korsyki nadaje powieści egzotycznego charakteru, jednocześnie odsłaniając sposób, w jaki tradycja zanika w tak małych społecznościach. Dobrze skonstruowany thriller literacki z silnym poczuciem miejsca i głębokim zrozumieniem natury ludzkiej.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*