WYDARZENIA

Odprawa na lotnisku – jak wygląda i co warto wiedzieć?

reisetopia/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odprawa na lotnisku to ostatni, ale bardzo istotny krok, który pasażer wykonuje przed rozpoczęciem lotu. W zasadzie bez karty pokładowej, którą otrzymuje się przy odprawie, nie można wejść na pokład. Jak wygląda ten proces i w jaki sposób się do niego przygotować? Dowiedz się więcej.

Co to jest odprawa na lotnisku?

Odprawa to obowiązkowy krok, który pasażer wykonuje jeszcze przed wejściem na pokład samolotu. W wyznaczonych punktach na lotnisku obsługa sprawdza, czy cała dokumentacja jest w porządku, wyznacza odpowiednie miejsce w samolocie i weryfikuje wymiary bagażu, który będzie przewożony w luku maszyny. Na koniec pasażer otrzymuje pokwitowanie przyjęcia bagażu i odpowiednią kartę pokładową.

Należy pamiętać, że aby pomyślnie zakończyć ten proces, pasażer oprócz wydrukowanego biletu lotniczego lub jego numeru elektronicznego musi dostarczyć dowód osobisty i/lub paszport. Z kolei w przypadku lotów międzynarodowych do krajów, które tego wymagają, należy również przedstawić wizę.

Kiedy trzeba się stawić na odprawę?

Aby przygotowanie do podróży było wolne od dodatkowego stresu i pośpiechu, zaleca się przybycie na lotnisko na około 2 godziny przed wyznaczonym odlotem. Odprawa pasażerska na lotnisku najczęściej kończy się 30-40 min przed lotem. Wtedy też rozpoczyna się wejście na pokład.

Należy pamiętać, że pasażer musi stawić się przy bramce wejściowej o godzinie wskazanej na bilecie. Punktualność w lotnictwie ma kluczowe znaczenie, a spóźnienie się na lot może oznaczać niewpuszczenie na pokład samolotu. Pasażer musi uważnie śledzić informacje o statusie lotu na ekranach informacyjnych, ponieważ to tam wyświetlane są wszelkie zmiany, opóźnienia itd. Więcej na temat procesu odprawy na lotnisku przeczytasz na stronie: https://rankomat.pl/turystyka/odprawa-na-lotnisku.

Co się dzieje po odprawie?

Po załatwieniu formalności przy stanowisku odprawy (check-in) należy udać się na kontrolę bezpieczeństwa. Tam sprawdzeniu podlega bagaż podręczny oraz pasażer. Do kontroli używa się skanerów (bagaż kładzie się na specjalnej taśmie, a samemu przechodzi się przez skanującą bramkę).

Trzeba pamiętać, że przed przejściem przez takie urządzenie należy wyjąć na taśmę wszelkie metalowe przedmioty oraz sprzęt elektroniczny. Po kontroli należy zabrać swoje rzeczy oraz dokumenty i udać się do hali odlotów. Tam czeka się na lot i w momencie otworzenia bramek można udać się do punktu, w którym obsługa wpuszcza na pokład samolotu. Wówczas wymagane jest okazanie karty pokładowej, którą otrzymuje się przy odprawie na lotnisku.

Na co trzeba uważać?

Przebywając na lotnisku, trzeba być czujnym nie tylko ze względu na możliwość stania się ofiarą kradzieży, ale także bacznie obserwować tablice informacyjne ze zmianami godziny lotu. Zdarza się, że lot zostaje opóźniony lub odwołany, a koczowanie na lotnisku nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Dobrym zabezpieczeniem w takich sytuacjach jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej, której zakres i wartość można sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń podróżniczych Rankomat.

Warto pamiętać, że odprawić można się nie tylko bezpośrednio na lotnisku, ale także online za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej odpowiedniej linii lotniczej.

zdjęcie główne: reisetopia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*