DESIGN

Znane nazwiska polskiego designu

Znane nazwiska polskiego designu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesny polski design wypracował na arenie międzynarodowej renomę i wykreował przestrzeń, w której jest miejsce na motywy minimalistyczne, folklor oraz ekologię.

Nadal mamy tendencję do chwalenia marek zagranicznych, podczas gdy te rodzime prezentują równie wysoki standard usług czy produkcji. Nierzadko też są bardziej doceniane za granicą niż w kraju. Tak samo sprawa ma się z designem. Polscy projektanci i projektantki zyskują uznanie na całym świecie, zdobywają prestiżowe nagrody oraz wyróżnienia branżowe i dyktują trendy we współczesnym designie. Zanim więc znów pochwalimy cudze, poznajmy to, co nasze. Oto kilka nazwisk, które trzeba znać.

Tomasz Rygalik

Wielokrotnie nagradzany designer i doktor sztuki, obecnie wykłada na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie i prowadzi studio projektowe. Jest autorem m.in. krzesła Mamu, kolekcji Termo i fotela Tulli, za który w 2016 roku otrzymał Red Dot Design Award – jedną z najważniejszych nagród branżowych. Projekty Rygalika to nie tylko nowoczesny i estetyczny wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność i wygoda użytkowania. Według projektanta meble muszą mieć sens.

Oskar Zięta

Oskar Zięta ukończył Politechnikę Federalną w Zurychu, gdzie obecnie jest wykładowcą. Słynie ze swoich projektów wykonanych w autorskiej technologii FiDU, która polega na „nadmuchiwaniu” stali, dzięki czemu meble wyglądają jak metaliczne balony. Jego kultowy stołek „Plopp” na stałe trafił do kanonu wzornictwa i muzeów designu. Inną techniką, w której pracuje projektant, jest „3+” – są to obiekty złożone z cienkich, ażurowych blach.

Przemysław „Mac” Stopa

Zdobywca wielu nagród branżowych, uznany projektant i architekt. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz założycielem Massive Design. Wśród jego klientów znaleźć można BMW, Deloitte, Google, Samsunga czy Coca-Colę. W swoich pracach łączy projektowanie użytkowe i architekturę, a także inspiracje czerpane z natury i technologie cyfrowe. Jego projekty są wyraziste i kolorowe, dominują w nich geometria, nietypowe, miękkie formy i trójwymiarowość.

Dorota Koziara

Przez 10 lat pracowała w Mediolanie z Alessadrem Mendinim. Obecnie realizuje projekty na całym świecie, zajmując się projektem zarówno wnętrz, jak i przemysłowym. Tworzy także biżuterię oraz ceramikę. Współpracowała m.in. z takimi firmami jak: Swarovski, Du Ponti, Christian Dior, Fiat, Hermes i zaprojektowała wnętrza dla Swatcha czy Alessiego. Jest także kuratorką międzynarodowych wystaw designu.

Maja Ganszyniec

Absolwentka londyńskiego Royal College of Art oraz krakowskiej ASP. Obecnie prowadzi własne studio w Warszawie. Na stałe współpracuje z firmą IKEA, ale realizowała projekty dla takich marek jak: Leroy Merlin, Ornage, Dupont czy Amica. Lubi tworzyć z użyciem materiałów naturalnych i przyjaznych środowisku. Fascynuje ją wzornictwo skandynawskie, z którego nierzadko czerpie inspiracje. Jej projektom przyświeca zasada: „konstrukcja, ergonomia i praktyczność”.

Maria Jeglińska

Ukończyła studia na ECAL w Lozannie, później pracowała pod okiem takich mistrzów jak Konstantin Grcic, Alexander Taylor czy Ronan Bouroullec. Obecnie prowadzi własne studio w Londynie, jest też dyrektorem kreatywnym Arena Design w Poznaniu. Współpracuje z najbardziej prestiżowymi producentami mebli jak Vitra i Lignet Rose. W swoich projektach stawia głównie na transparentność, prostotę i funkcjonalność, którą łączy ze zmiennością zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Jej meble i wnętrza można więc dowolnie modyfikować.

Zdj. główne: Theme Photos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*