LITERATURA

Książki biograficzne, po które warto sięgnąć

Książki biograficzne, po które warto sięgnąć
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Biografie znanych ludzi to jedna z najciekawszych gałęzi światowej literatury. Bywają krótsze i dłuższe, dokumentalne i zbeletryzowane – mamy nadzieję, że spośród zaprezentowanych niżej pozycji znajdziesz coś dla siebie!

Irving Stone, „Opowieść o Darwinie”

Irving Stone to amerykański pisarz uważany przez wielu za twórcę gatunku powieści biograficznej. Pracując nad książkami, Stone opierał się wyłącznie na faktach, odrzucając domysły i słuchy. Tak powstały zbeletryzowane biografie Van Gogha, Jacka Londona, Freuda i wielu innych wybitnych postaci. „Opowieść o Darwinie” to książka o twórcy teorii ewolucji dostarczająca znacznie więcej informacji niż podręczniki do biologii. Poza tym warto wiedzieć, w jaki sposób Darwin doszedł do swojej teorii, która zadała poważny cios religijnym wyobrażeniom o stworzeniu świata.

Walter Isaacson, „Steve Jobs”

Amerykański dziennikarz Isaacson pracował nad książką o Stevie Jobsie ponad trzy lata. Przez ten czas wiele faktów z biografii twórcy koncernu Apple Isaacson poznał z pierwszej ręki. Dążył też do tego, by przedstawić jego życie zgodnie z życzeniami Jobsa. Książka ujrzała światło dzienne niedługo po śmierci Jobsa, stając się światowym bestsellerem. W czasie krótkotrwałych spotkań ze śmiertelnie chorym człowiekiem autor książki postawił sobie za cel – zrozumieć charakter i stosunek do życia, prześwietlić myśli i uczucia Jobsa. I tego celu dopiął, tworząc nietuzinkową, szczegółową biografię.

Henry Ford, „Moje życie i dzieło”

Trudno wyobrazić sobie, jak ciężko by nam było we współczesnym świecie, gdyby ten genialny człowiek nie wymyślił produkcji taśmowej. Zaletą książki jest to, że stanowi autobiografię, a zatem wszystkie informacje o twórcy imperium samochodowego i jego czasach pochodzą z pierwszej ręki. „Moje życie i dzieło” dostarcza nam informacji o tym, jak w czasach Forda budowano relacje z ludźmi w biznesie i życiu codziennym. Twórca przemysłu samochodowego USA bez zbędnych słów dzieli się tajemnicą sukcesu, tajnikami skutecznej komunikacji i udanej organizacji produkcji. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto marzy o własnym biznesie.

Bengt Jangfeldt, „Majakowski. Stawką było życie”

Majakowski to symbol państwa radzieckiego po rewolucji październikowej. Książka Jangfeldta opowiada o bliskich przyjaciołach pisarza i osobach z otoczenia Majakowskiego, związanych losem z tą tragiczną epoką. Szwedzki pisarz, a zarazem znawca literatury rosyjskiej, odsłania przed czytelnikiem polityczne, literackie i osobiste dylematy Majakowskiego, które dla wielu wciąż stanowią osobliwą zagadkę. Na oddzielną uwagę zasługują żelazny charakter poety, jego styl i brak zasad.

Jane Hawking, „Podróż ku nieskończoności”

O zdumiewającej historii Hawkinga napisano i powiedziano już wiele. Nic jednak nie dorówna wspomnieniom pierwszej żony wybitnego naukowca. Wszystkim znane są osiągnięcia Stephena w obszarze fizyki, jego zasługi i wkład w popularyzację nauki, ale to, jakim był na co dzień człowiekiem, wie tylko kobieta, która przeżyła u jego boku 25 lat. Książka Jane, zredagowana i dopracowana razem ze Stephenem, doczekała się ekranizacji. Film „Teoria wszystkiego” został nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy scenariusz adaptowany”, co świadczy o wysokiej jakości omawianego dzieła.

Przeczytaj też: https://soxx.pl/literatura/mistrzowie-literatury-fantastycznej/

Zdjęcie główne: DariuszSankowski/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*