Biografie znanych ludzi to jedna z najciekawszych gałęzi światowej literatury. Bywają krótsze i dłuższe, dokumentalne i zbeletryzowane – mamy nadzieję, że spośród zaprezentowanych niżej pozycji znajdziesz coś dla siebie!
Irving Stone to amerykański pisarz uważany przez wielu za twórcę gatunku powieści biograficznej. Pracując nad książkami, Stone opierał się wyłącznie na faktach, odrzucając domysły i słuchy. Tak powstały zbeletryzowane biografie Van Gogha, Jacka Londona, Freuda i wielu innych wybitnych postaci. „Opowieść o Darwinie” to książka o twórcy teorii ewolucji dostarczająca znacznie więcej informacji niż podręczniki do biologii. Poza tym warto wiedzieć, w jaki sposób Darwin doszedł do swojej teorii, która zadała poważny cios religijnym wyobrażeniom o stworzeniu świata.
Amerykański dziennikarz Isaacson pracował nad książką o Stevie Jobsie ponad trzy lata. Przez ten czas wiele faktów z biografii twórcy koncernu Apple Isaacson poznał z pierwszej ręki. Dążył też do tego, by przedstawić jego życie zgodnie z życzeniami Jobsa. Książka ujrzała światło dzienne niedługo po śmierci Jobsa, stając się światowym bestsellerem. W czasie krótkotrwałych spotkań ze śmiertelnie chorym człowiekiem autor książki postawił sobie za cel – zrozumieć charakter i stosunek do życia, prześwietlić myśli i uczucia Jobsa. I tego celu dopiął, tworząc nietuzinkową, szczegółową biografię.
Trudno wyobrazić sobie, jak ciężko by nam było we współczesnym świecie, gdyby ten genialny człowiek nie wymyślił produkcji taśmowej. Zaletą książki jest to, że stanowi autobiografię, a zatem wszystkie informacje o twórcy imperium samochodowego i jego czasach pochodzą z pierwszej ręki. „Moje życie i dzieło” dostarcza nam informacji o tym, jak w czasach Forda budowano relacje z ludźmi w biznesie i życiu codziennym. Twórca przemysłu samochodowego USA bez zbędnych słów dzieli się tajemnicą sukcesu, tajnikami skutecznej komunikacji i udanej organizacji produkcji. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto marzy o własnym biznesie.
Majakowski to symbol państwa radzieckiego po rewolucji październikowej. Książka Jangfeldta opowiada o bliskich przyjaciołach pisarza i osobach z otoczenia Majakowskiego, związanych losem z tą tragiczną epoką. Szwedzki pisarz, a zarazem znawca literatury rosyjskiej, odsłania przed czytelnikiem polityczne, literackie i osobiste dylematy Majakowskiego, które dla wielu wciąż stanowią osobliwą zagadkę. Na oddzielną uwagę zasługują żelazny charakter poety, jego styl i brak zasad.
O zdumiewającej historii Hawkinga napisano i powiedziano już wiele. Nic jednak nie dorówna wspomnieniom pierwszej żony wybitnego naukowca. Wszystkim znane są osiągnięcia Stephena w obszarze fizyki, jego zasługi i wkład w popularyzację nauki, ale to, jakim był na co dzień człowiekiem, wie tylko kobieta, która przeżyła u jego boku 25 lat. Książka Jane, zredagowana i dopracowana razem ze Stephenem, doczekała się ekranizacji. Film „Teoria wszystkiego” został nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy scenariusz adaptowany”, co świadczy o wysokiej jakości omawianego dzieła.
Przeczytaj też: https://soxx.pl/literatura/mistrzowie-literatury-fantastycznej/
Zdjęcie główne: DariuszSankowski/pixabay.com