LITERATURA

Wybrano najlepszą książkę humanistyczną 2020 roku!

Wybrano najlepszą książkę humanistyczną 2020 roku!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nagrodę dla najlepszej naukowej pracy z zakresu humanistyki wręczono w Łodzi podczas uroczystej gali. Dzięki wyróżnieniu badacz będzie miał środki finansowe na kontynuowanie swoich badań.

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego jest przyznana przez Uniwersytet Łódzki od 2015 roku. Tradycję wyróżnienia najlepszej pracy związanej z naukami humanistycznymi zapoczątkowano z okazji 70. rocznicy powstania Uniwersytetu. Nagroda zyskała dużą renomę w środowisku naukowym, gdyż oprócz tytułu jej główną nagrodą jest 50 000 złotych, które badacz może przeznaczyć na rozwijanie swojej pracy naukowej. Tegoroczna edycja cieszyła się największą do tej pory popularnością, a do konkursu zgłoszono ponad 70 prac naukowych z całej Polski. Ostatecznie do finałowej rywalizacji zakwalifikowano 5 opracowań.

Tegoroczny laureat

W ścisłym etapie konkursu znalazło się 5 prac: Mariusz Mazur – „Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956. Aspekty mentalno-psychologiczne”, Piotr Rachwał – „Ruch naturalny ludności rzymskokatolickiej w Lubelskiem w świetle rejestracji metrykalnej z lat 1582-1900”, Dariusz Śnieżka – „Kompleksja literatury. Studia staropolskie”, Karolina Wigura – „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, oraz zwycięska książka Prof. Jerzego Zajadło „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”. W mowie laudacyjnej podkreślono, że wyróżnienie zostało przyznane za koncepcję etycznej nauki prawa bez udziału politycznej instrumentalizacji.

Fot. congerdesign/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*