FOTOGRAFIA

Annie Leibovitz – ciekawostki z życia najsłynniejszej fotografki gwiazd

Annie Leibovitz – ciekawostki z życia najsłynniejszej fotografki gwiazd
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Annie Leibovitz (ur. 1949) nie bez powodu jest nazywana ‘’ulubioną fotografką gwiazd’’. 

Amerykanka o żydowskich korzeniach zrobiła wspaniałą karierę – do historii przeszły jej zdjęcia przedstawiające nagiego Johna Lennona otulającego Yoko Ono czy Demi Moore w zaawansowanej ciąży. Jej kariera jest jednak znacznie bardziej bogata. Co powinniśmy o niej wiedzieć? 

Annie Leibovitz – pochodzenie i wczesne lata

Mała Annie Leibovitz przyszła na świat w rodzinie żydowskiej jako jedno z sześciorga dzieci. Często przenosiła się z miejsca na miejsce, co było spowodowane pracą ojca – pułkownika sił powietrznych USA. Matka, z którą była mocno związana, uczyła tańca nowoczesnego. 

Sztuka zagościła w jej życiu już w szkole średniej – z czasem na pierwszy plan zaczęła się wybijać fotografia. W San Francisco uczęszczała na kurs, nauczyła się też sama wywoływać zdjęcia. Poszukiwanie swojego miejsca w życiu pchnęło ją do tego, że przez kilka miesięcy była wolontariuszką w kibucu. Nie tędy miała jednak wieść jej życiowa droga.

Annie Leibovitz: zdjęcia, które otworzyły jej drogę do kariery

W jaki sposób zaczęła się kariera Annie Leibovitz? Zdjęcia, które robiła, zrobiły duże wrażenie na wydawcy magazynu “Rolling Stone’’, gdzie ubiegała się o pracę. Nieśmiała dziewczyna z aparatem w ręku szybko awansowała na stanowisko dyrektora fotograficznego, które piastowała przez dekadę. To tutaj pojawiały się jej zdjęcia znanych muzyków, choćby Johna Lennona, ale też fotografie związane z polityką – np. fotografia odlotu Richarda Nixona z Białego Domu, która zaczęła uchodzić za symboliczne przedstawienie finału afery Watergate.

Annie Leibovitz zasłynęła w tym czasie ze stwierdzenia, że chcąc zrobić świetne zdjęcia, trzeba najpierw poznać fotografowaną osobę. Poznawała więc – choćby członków grupy The Rolling Stones, z którymi ruszyła w trasę koncertową. 

Słynne zdjęcie Johna Lennona i Yoko Ono

Przypadek sprawił, że jedno z jej zdjęć przeszło do historii nie tylko z powodu wyjątkowych walorów artystycznych. W 1980 r. znów przyszło jej fotografować Lennona. Tym razem obnażony muzyk zapozował jednak w miłosnym uścisku z Yoko Ono. Zdjęcie doceniono z uwagi na umiejętność przedstawienia na nim uczuć, które łączyły parę. Roztacza się jednak wokół niego aura tragedii – godziny dzieliły Lennona od śmierci z rąk Marka Chapmana. 

Praca dla innych znanych tytułów

Posada w “Rolling Stone’’ przestała wystarczać Annie Leibovitz. Zdjęcia jej autorstwa zaczęły się ukazywać w licznych znanych tytułach, z którymi podjęła współpracę. Były to między innymi “Vanity Fair’’, “Time’’, “Newsweek’’ czy “Paris Match’’.

Annie Leibovitz – portrety gwiazd, które pozostają w pamięci

Z czego zasłynęła w kolejnych latach swojej kariery Annie Leibovitz? Portrety gwiazd kina, które wykonywała dla “Vanity Fair’’ przeszły do historii. Miały być dla fotografki nowym wyzwaniem. Szybko okazało się, że kapryśne z natury gwiazdy chętniej garną się do zdjęć, gdy robi je właśnie bardzo już popularna Annie Leibovitz. 

Nagość Demi Moore w zaawansowanej ciąży, Whoopi Goldberg w wannie pełnej mleka, ale też zdjęcie Andy Warhola to jedne z najbardziej znanych prac Annie Leibovitz. Portrety gwiazd kina i sztuki to jednak nie wszystko – fotografka dostąpiła zaszczytu zrobienia zdjęcia Elżbiecie II z okazji 90 rocznicy urodzin.

Życie prywatne 

Annie Leibovitz ma jedną córkę. Przez lata była w związku z pisarką i aktywistką Susan Sontag, która zmarła w 2004 r. Fotografka jest też znana między innymi ze zdjęć zrobionych podczas wojny w Jugosławii, dokąd wyjechała w 1993 r.

Słynni fotografowie – dlaczego Annie Leibovitz należy umieścić w ich gronie?

Czemu warto umieścić Annie Leibovitz w kategorii “słynni fotografowie’’? Bez wątpienia stała się gwiazdą fotografii współczesnej. Sesje jej autorstwa to projekty nie tylko pełne rozmachu, ale też charakterystyczne dla czasów, w których przyszło jej tworzyć. Koncepcja by w świetnie doświetlonych i ekskluzywnych portretów ukazywać to, co robią gwiazdy, a nie kim są, również jest znakiem czasów.

Fot. Franz Johann Morgenbesser/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*