FOTOGRAFIA

Poznaj 6 najsłynniejszych fotografów podróżniczych

Alif Ngoylung/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dostarczając wycinków rzeczywistości z najróżniejszych zakątków świata, fotografia podróżnicza ciekawi, intryguje, zachwyca i szokuje. Oto 6 najbardziej znanych i cenionych fotografów podróżniczych – obok ich prac nie sposób przejść obojętnie.

1. Steve McCurry

To autor jednej z najbardziej znanych fotografii na świecie. „Afgańska dziewczyna” przyniosła Steve’ovi McCurry’emu ogromny rozgłos. Portret ten został wykonany w obozie dla uchodźców w Peszewarze w Pakistanie i stał się najbardziej rozpoznawalną fotografią National Geographic. Od 1986 roku McCurry jest członkiem Magnum Photos, prestiżowej agencji fotograficznej, której misją jest tworzenie fotograficznej kroniki świata.

Prace artysty możemy śledzić na jego blogu lub na profilu na Instagramie.

2. Eric Lafforgue

Sławę przyniosły mu reportaże zrobione w Korei Północnej, do której wielokrotnie podróżował. Oprócz tego udało mu się uchwycić na zdjęciach liczne historie ludzi rozsianych po całym globie, od plemienia Kuny z pogranicza Panamy i Kolumbii, przez Namibię, po Kurdystan. Każda fotografia kryje za sobą unikalną historię jej bohaterów.

Zdjęcia Erica Lafforgue’a możemy oglądać m.in. na jego profilu na Instagramie oraz na blogu artysty.

3. Jimmy Nelson

Fotograf National Geographic, który udokumentował najdalsze zakątki naszego globu. Fotografował zarówno piękno przyrody, jak i człowieka, uwieczniając na swoich zdjęciach fascynujące historie. Jego ostatni album zatytułowany „Zanim odejdą” przedstawia członków wymierających plemion z Azji, Europy, Ameryki Południowej i na Południowym Pacyfiku. Ich odszukanie zajęło mu długie miesiące i kolejne tyle było potrzebne, aby zyskać zaufanie tych ludzi i móc sfotografować ich codzienne życie.

Zobacz prace Jimmy’ego Nelsona na jego blogu oraz na Instagramie.

4. Réhahn

Francuski fotograf Réhahn znany jest jako „fotograf dusz”. Od lat mieszka w Hoi An w Wietnamie, gdzie fotografuje miejscową ludność i ich zwyczaje, a także działa na rzecz zachowania pamięci o nich poprzez inicjatywy takie jak The Precious Heritage Project oraz Precious Heritage Art Gallery Museum. Zasłynął również reportażami z Kuby, Malezji oraz Indii. 

Zdjęcia Réhahna oglądać można na m.in. jego blogu oraz na profilu na Instagramie.

5. Mattia Passarini

Włoski fotograf od 2006 roku mieszka w Azji, gdzie dokumentuje codzienne życie rdzennej ludności zamieszkującej najbardziej odosobnione tereny tej części świata. W swoich pracach skupia się głównie na zwyczajach, rytuałach i tradycjach zanikających kultur Azji. W 2016 r. został uhonorowany przez National Geographic nagrodą Travel Photographer of the Year.

Więcej fotografii Mattia Passariniego zobaczysz na jego profilu na Instagramie.

6. David Lazar

Wielokrotnie nagradzany za swoje prace David Lazar zasłynął głównie z reportaży z Trynidad i Tobago oraz z Myanmar, gdzie uchwycił na zdjęciach wyjątkowe zakątki oraz unikalne historie miejscowych ludności. W roku 2012 zajął 1. miejsce w konkursie Smithsonian Photography Contest w kategorii „fotografia podróżnicza”, a w roku 2014 linie lotnicze Garuda uhonorowały go nagrodą dla Najlepszego Fotografa Kultury. Lazar jest również pilotem wypraw fotograficznych w Birmie, Wietnamie oraz na Bali, organizowanych w ramach warsztatów fotograficznych Luminous Journeys.

Więcej prac Davida Lazara obejrzysz na jego blogu oraz na Instagramie.

Zdj. główne: Alif Ngoylung/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*