LITERATURA

Znamy następczynię Olgi Tokarczuk! Przyznano Literacką Nagrodę Nobla

Znamy następczynię Olgi Tokarczuk! Przyznano Literacką Nagrodę Nobla
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Najważniejsze literackie wyróżnienie trafiło do amerykańskiej poetki Louise Glück. Przez wielu badaczy literatury uznawana jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych poetek.

„Niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym” – tymi słowami Szwedzka Akademia uzasadniła wybór tegorocznej zwyciężczyni Literackiej Nagrody Nobla. Amerykańska pisarka jest pierwszą od 27 lat poetką, która otrzymała to wyróżnienie. Jej poprzedniczką była Wisława Szymborska, która swoją nagrodę noblowską otrzymała w 1997 roku, za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Warto zaznaczyć, że Louise Glück jest także pierwszą Amerykanką od 4 lat, która wygrała tę prestiżową nagrodę. Poprzedniego Literackiego Nobla dla Stanów Zjednoczonych odebrał Bob Dylan.

Kim jest amerykańska poetka?

Louise Glück oprócz poezji tworzy również eseje. Debiutowała w 1968 roku tomikiem poezji „Firstborn” i tuż po jego wydaniu została przez krytyków literackich okrzyknięta najwybitniejsza poetką amerykańskiej literatury nowoczesnej. Podczas swojej wieloletniej kariery otrzymała wiele z najważniejszych nagród literackich, w tym Pulitzera czy National Book Award. Literacka Nagroda Nobla jest swoistym zwieńczeniem jej pisarskiego dorobku. Niestety żadna z jej książek nie doczekała się polskiego tłumaczenia. Jej utwory są publikowane w licznych antologiach poetyckich, a ich tłumaczeniem zajmowała się Julia Hartwig

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*