SZTUKI WIZUALNE

Frida Kahlo – 10 ciekawostek o artystce, które Cię zaskoczą

Gabriella Clare Marino/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W tym roku minęło 65 lat od śmierci Fridy Kahlo. Upływający czas nie odebrał popularności jej twórczości, Frida nadal inspiruje! Poznaj 10 ciekawostek z życia artystki.

Frida Kahlo – data urodzenia

Choć Frida Kahlo urodziła się 6 lipca 1907 w niewielkim miasteczku na przedmieściach Meksyku, jako rok swojego urodzenia podawała rok 1910. Dlaczego? Frida Kahlo chciała być utożsamiana z postępową i radykalną rewolucją meksykańską, dlatego jako rok urodzenia podawała rok, w którym ta wybuchła.

Frida Kahlo – wypadek, który odcisnął się piętnem na jej twórczości

Gdy Frida Kahlo miała 18 lat, uległa wypadkowi komunikacyjnemu. W autobus, którym podróżowała, uderzył inny pojazd i Frida doznała poważnych urazów: złamania kręgosłupa, obojczyka, żeber, miednicy, nogi, stopy, zwichnięcia ramienia. Wypadek przekreślił też jej szanse na macierzyństwo, gdyż stalowy uchwyt poręczy autobusu przebił jej podbrzusze i macicę.

Frida Kahlo – autoportrety

Po wypadku Frida przez 3 miesiące leżała unieruchomiona w gipsie. Jej matka zorganizowała specjalne sztalugi, dzięki którym artystka mogła malować na leżąco, a ojciec pożyczył jej swoje farby i pędzle. Wówczas Frida zaczęła malować autoportrety. Tłumaczyła to faktem, że najczęściej przebywa w odosobnieniu, więc maluje „obiekt”, który dobrze zna. 

Frida Kahlo – dom z pomostem na dachu

Jej mężem był Diego Rivera, który tak jak Frida był malarzem, ale też twórcą murali. Ciekawostką jest to, że ich dom w Meksyku stanowiły dwa oddzielne budynki. Budynek różowy zamieszkiwał Diego, a błękitny Frida. Dom różowy i błękitny były połączone ze sobą pomostem na dachu. Skąd taki pomysł? Dzięki mieszkaniu w dwóch sąsiednich domach połączonych pomostem, artyści mogli zachować ważną dla siebie niezależność.

Frida Kahlo – obrazy, które uwielbiał sam Picasso

Twórczość Fridy Kahlo doceniali znani artyści, np.  Kandinsky, Marcel Duchamp, Salvador Dali, Picasso. Ten ostatni podarował jej nawet parę szylkretowych kolczyków w kształcie dłoni, które latem 2007 trafiły na wystawę zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin Fridy Kahlo.

Frida Kahlo angażowała się politycznie

Frida Kahlo była zaangażowaną politycznie komunistką. W 1937 roku, gdy Lew Trocki uzyskał azyl polityczny w Meksyku, Frida udostępniła mu i jego żonie swój dom. Kahlo nawiązała romans z rosyjskim politykiem, a gdy wiadomość o nim ujrzała światło dzienne, Trocki z żoną opuścili jej dom.

Frida Kahlo – wystawa oglądana na leżąco

Pod koniec życia artystki, jej przyjaciółka postanowiła zorganizować wystawę jej obrazów w galerii w Mexico City. Niestety w dniu wernisażu Frida była w złym stanie i lekarze zabronili jej chodzić. By Frida mogła wziąć udział w swoim pierwszym wernisażu w Meksyku, przyjaciółka załatwiła dla niej wielkie łóżko z baldachimem, które umieszczono w sali wystawowej. W ten sposób Frida Kahlo stała się jakby częścią ekspozycji.

Frida Kahlo – ciekawostki

Trzeba przyznać, że Frida żyła w niebanalny sposób. W sieci można znaleźć wiele ciekawostek z życia Fridy Kahlo. Warto wiedzieć, że:

  • Frida trenowała boks, będąc nastolatką;
  • chciała zostać lekarką – zainteresowanie ludzkim ciałem można zauważyć w jej obrazach;
  • malowała też obrazy na zamówienie, jednak przedstawiała na nich nie zawsze to, czego oczekiwał zamawiający.

Zdjęcie główne: Gabriella Clare Marino/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*