INNE

Wing: nowa era w kitesurfingu

Wing: nowa era w kitesurfingu

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wingfoil/Wingsurfing to stosunkowo nowy sport wodny, który jest połączeniem cech kitesurfingu, windsurfingu i foilboardingu. Pozwala na zapewnienie sobie jeszcze większego poziomu emocji i niesamowitych przeżyć dzięki lewitacji nad powierzchnią wody. Nic dziwnego, że jest niezwykle popularny na całym świecie i także w Polsce ma już swoją rzeszę fanów.

Na czym polega wingfoil?

Wingfoil to sport wodny, gdzie siłą napędową jest wiatr. Aby móc go uprawiać, potrzebna jest specjalna deska (foil) i skrzydła (wing). Wykorzystuje on energię wiatru i prawa hydrodynamiki, co skutkuje tak zwaną lewitacją. Choć brzmi to dosyć zagadkowy, dyscyplina ta jest naprawdę łatwa i przyjemna, a każdy może się jej nauczyć. Wing, które się używa ma stosunkowo małą powierzchnię w porównaniu do np. latawców. Obecnie najpopularniejsze rozmiary mieszczą się w przedziale 4-6,5 m2, ale to nie znaczy, że nie ma innych rozmiarów, które dobiera się w zależności od umiejętności użytkownika, warunków wiatrowych i falowych panujących w danym miejscu oraz wybranego sposobu pływania danej osoby.

Wiele odmian wingfoil

Wingfoil daje nam pełną swobodę w wyborze stylu pływania. Wave, czyli pływanie na fali można ćwiczyć, jeśli jako napędu użyjemy tylko skrzydeł. Kiedy trafimy na falę, możemy zostawić skrzydło w jednej ręce, ustawiając je tak, aby nie wytwarzało już więcej mocy. Daje to nam poczucie surfowania czy snowboardu w puchu, bo gdy jesteśmy na fali, wykorzystujemy tylko jej energię.

Można także uprawiać najpopularniejszy sport, czyli freeride. Mówimy o tym, kiedy idziemy pływać w lekko falowanej lub płaskiej wodzie. Przyjemność pływania jest niesamowita, gdyż sam ruch odbywa się za pomocą foila i winga, praktycznie nie wydając żadnego dźwięku. Freeride jest wyjątkowo płynny i nie wymaga zbyt wiele wysiłku.

Kolejnym prezentowanym wariantem jest freestyle, czyli triki i rotacje. Wymaga większej sprawności fizycznej niż wspomniane wcześniej dwie możliwości, ale wymaga sporo umiejętności i czasu spędzonego w wodzie podczas freestyle kitesurfingu, windsurfingu i innych sportów deskowych. Warunki niezbędne do freestyle nie muszą być bardzo wietrzne, ale ich styl i efektywność mogą tego wymagać.

Wingfoil – dla kogo?

Wingfoil staje się popularny głównie wśród kitesurferów i windsurferów. Dzięki temu kitesurferzy mogą pływać w warunkach dalekich od idealnych do kitesurfingu, takich jak jeziora, których dostępność jest znacznie większa niż mórz i oceanów.  Z kolei dla windsurferów wing pozwala na zabawę przy znacznie mniejszym wietrze, niż byłoby to potrzebne na windsurfingu.

W świat wingfoila wkraczają nawet osoby, które nigdy wcześniej nie uprawiały sportów wodnych. Oczywiście potrzebują trochę więcej czasu, aby opanować to wszystko, ale podstawy naprawdę są w zasięgu każdego. Będąc osobą początkująca, warto wybrać obszary wodne o niewielkim zafalowaniu, gdzie bez większych problemów można utrzymać równowagę.

W dodatku, wingfoil to jeden z najbezpieczniejszych sportów wodnych. Nie zwalnia to o

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*