SZTUKI WIZUALNE

Sztuka rysowania

Sztuka rysowania
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rzemiosło doprowadzone do perfekcji jest sztuką – to tylko jedna z definicji sztuki. Jest też taka „Wszystko jest sztuką”. No i ten zapis na fryzie pawilonu secesji w Wiedniu : „Każdym czasom ich sztuka, sztuce wolność” w tym wpisie obejrzymy sobie kilka rysunków które podpadają pod słowa „sztuka rysowania”.

Sztuka rysowania, czyli co?

Podany związek frazeologiczny jest dość abstrakcyjny bo równie dobrze moglibyśmy powiedzieć „umiejętność rysowania” ale nadal to pojęcie abstrakcyjne bo co za tym się kryje.

Artur Jabłoński na swoich szkoleniach mówi jeżeli jakiegoś zdania nie możemy sobie wyobrazić to takie zdanie jest abstrakcyjne.

Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić „sztukę rysowania”? Niby wiemy o co chodzi a jednak jak przychodzi do konkretów to już jest tak sobie.

Sztuka rysowania cz.1 umiejętność fotorealistycznego oddawania przedmiotów.

Wielką sztuką jest tak narysować coś żeby wyglądało jak zdjęcie. Z resztą nieprofesjonaliści tak właśnie określają coś co jest dobre – „Boże, to wygląda jak zdjęcie”

Czyli sztuka rysowania może oznaczać że ktoś idealnie oddaje rzeczywistość, że coś wygląda jak zdjęcie. Przyjrzyjmy się temu przykładowi:

Rzeczywiście pod względem oddania realistyczności ta praca wygląda obłędnie dobrze. Niesamowite jest jak orzechy odbijają się w dzbanku. Jabłko też jest niesamowite zupełnie jak u Caravaggia gdzie w koszu z owocami widzimy świetnie namalowane oznaki psucia się owoców.

W wolnej chwili obejrzyj sobie galerię rysunków na tej stronie:

https://nauka-rysunku.eu/galeria-prac/

Tam też jest dużo doskonałych przykładów.

Umiejętność ilustrowania

Odtwarzanie rzeczywistości ma jedną i to dużą wadę – jest mało kreatywne. W zasadzie w rysunku realistycznym kreatywność sprowadza się do wyboru kadru i nadania charakteru pracy. To są ważne rzeczy ale można pójść jeszcze wyżej.

Kiedy nauczysz się rysować z natury przedmioty w różnych ustawieniach to potem możesz je połączyć w jedną całość. Ja mówię że na początku uczymy się alfabetu a później. Składamy z tego wyrazy i zdania.

Z resztą porównanie do szkoły podstawowej wyglądu to całkiem ok. Trzeba bowiem sporo ćwiczeń żeby przejść do opowiadań. Takim opowiadaniem rysunkowym może być ten rysunek:


Autorem tej pracy jest … Placek a bardziej Platzek bo tak się podpisywał. Zanim był w stanie narysować coś takiego wykonał w naszej szkole rysunku  – https://domin.pl/korzysci/  dziesiątki jak nie setki ćwiczeń. Kiedy umiał już narysować sandwicha we wszelkich możliwych ujęciach to przyszła kolej na połączenie tego w jedną całość. I tak mamy kanapkę z odkurzaczem. ze spryskiwaczem do szyb czy też wiszącą na linie.

To jest na pewno sztuka rysunku. Tę ilustrację ogląda się płynnie czyli zwracamy uwagę na treść a nie na ewentualne niedociągnięcia warsztatowe a tu takich to nie ma.

Sztuka oddawania koloru

Warto w tym miejscu zatrzymać się na chwilę nad innym warsztatowym aspekcie – wydobycie dobrej barwy.

Popatrzmy sobie na ten obraz prezentujący martwą naturę z szalikiem:

Umiejętność oddania odcieni czerwieni tak żeby był to kubek w którym są refleksy to wielka sztuka. Inaczej malowana jest satynowa tkanina w tle a jeszcze inaczej szalik piłkarski.

Prezentowany tu obraz powstał na naszych zajęciach z malarstwa:

https://domin-krakow.pl/rysunek-malarstwo-asp/

Sztuka wyobraźni przestrzennej

Na początku obejrzyjmy sobie rysunek Zuzi

Co my mamy na tym rysunku?

Jakąś niesamowitą kompozycję przestrzenną. Autorka wykorzystała ideę perspektywy trójzbiegowej ale przerobiła to na jakąś niesamowitą grafikę. Widać tu, że jest dobry warsztat rysunkowy i nie jest to tylko odtwarzanie. (Żeby nie było, ja nic nie mam do odtwarzania i sam też często rysuję prace mimetyczne)

Może być też sztuka rysowania w Digital Painting

Obejrzyjmy sobie rysunek naszego wykładowcy Michała Sztuki. Jest on wspaniałym Concept Artystą , który przez wiele lat prowadził u nas Dominowo Digitalowo.

Jak widzisz tematem jestem scena z Gwiezdnych Wojen. Michał, zwany u nas Terminatorem, wziął udział w konkursie organizowanym przez Art Station i taką pracę wysłał. O tym, że jest dobry może świadczyć to, że wyłapali go specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i teraz siedząc w Polsce zarabia amerykańskie stawki.

A pokazać taką dynamikę, taki ruch to jest sztuka. Mi osobiście bardzo podoba się ten laserowy błysk na pierwszym planie.

Praca wykonana została na tablecie Wacom i w programie Photoshop.

Czas na Światy Macieja

Mieliśmy na kursie Macieja grafika nietuzinkowego. On wprowadził w rysunek pewną magię. Można by to nawet nazwać realizmem magicznym.


Ten rysunek to coś niesamowitego. Oto mamy jakiś galeon fantasy (?) o wyolbrzymionych formach.  Zobacz jak autor potraktował miejsce tam gdzie normalnie występują rzędy dział. Tu mamy jakiś niesamowity blok z armat które nie miałyby szansy być tak ustawione. A te żagle ? To trzeba mieć wyobraźnię żeby je tak obrobić. Tu mamy jeszcze inne podejście do rozwinięcia słów „szuka rysowania”

Dot works – sztuka rysowania widziana trochę inaczej

Teraz o czymś co jest sztuką rysowania ale jest nie jest widoczna.

Poniżej masz pracę wykonaną techniką dot-works czyli wykonanej kropkami.


Sztuka rysowania w tym konkretnie przypadku jest to sztuka wysiedzenia. Ten rysunek powstawał 40 godzin. Trzeba mieć dużo samozaparcia żeby taką pracę wykonać.

Taki rysunek jest „nieopłacalny” bo liczba poświęconych godzin jest tak duża, że już lepiej by się wyszło godzinowo idąc do Biedronki.

 

Zdjęcia: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*