FOTOGRAFIA

Najdroższe zdjęcia świata

Najdroższe zdjęcia świata
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie tylko obrazy osiągają wysokie ceny na aukcjach. Fotografie też potrafią kosztować naprawdę sporo! Sprawdź, za ile sprzedano najdroższe zdjęcia świata!

Najdroższe zdjęcia świata – ranking

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie zdjęcia osiągają najwyższe ceny? Zdecydowanie można je zakwalifikować do kategorii zdjęć artystycznych. Oczywiście większość fotografii artystycznych zostaje sprzedana, mówiąc najdosadniej, za rozsądne pieniądze, jednak od czasu do czasu zdarza się zdjęcie, które zostaje kupione za horrendalną kwotę. Ranking najdroższych zdjęć świata jest bardzo ciekawy i zdecydowanie warto się przyjrzeć pierwszym kilku miejscom.

„Upiór”, Peter Lik, 6 500 000 $

Na pierwszym miejscu uplasowało się zdjęcie Petera Lik zatytułowane „Upiór”, które autor wykonał w Kanionie Antylopy w Arizonie. Fotografia została sprzedana w 2014 roku anonimowemu nabywcy. Jednak pierwsze miejsce „Upiora” w rankingu najdroższych zdjęć świata jest mocno dyskusyjne – sprzedaż nie mogła zostać zweryfikowana, gdyż kupujący się nie zgłosił. 

„Ren II”, Andreas Gursky, 4 338 500 $

Fotografia, której autorem jest Andreas Gursky, została oficjalnie uznana za najdroższe zdjęcie świata. Zostało wykonane w 1999 roku, a wystawione na aukcję w 2011 roku osiągnęło cenę 4 338 500 dolarów. Zdjęcie jest spokojne, przedstawia rzekę Ren przepływającą przez zielone pola. Na górze zdjęcia znajduje się pas szarego nieba. 

„Duchowa Ameryka”, Richard Prince, 3 973 000 $

Kontrowersyjne zdjęcie, które przedstawia nagą dziesięcioletnią dziewczynkę pozującą w wannie. Zdjęcie zostało wykonane w 1981 roku. Nagość dziecka została źle przyjęta przez część ludzi sztuki. Mimo to fotografia została sprzedana w 2014 roku za 3 973 000 dolarów. 

„Bez tytułu #96”, Cindy Sherman, 3 890 500 $

Autoportret przedstawiający nastoletnią artystkę leżącą na podłodze. Cindy Sherman ma na sobie „retro” ubranie, zamyślona patrzy poza kadr. Ze zdjęcia wręcz bije kolor pomarańczowy. Autoportret został wykonany w 1981 roku. Zdjęcie sprzedano na aukcji w 2011 roku za 3 890 500 dolarów.

„Bez tytułu #93”, Cindy Sherman, 3 861 000 $

Druga fotografia autorstwa Cindy Sherman, która pojawia się w zestawieniu najdroższych zdjęć świata. Zdjęcie przedstawia młodą blondynkę, która zmęczona leży w łóżku i podciąga czarną pościel do piersi. Pojawiły się głosy, że zdjęcie obrazowało sytuację po wykorzystaniu seksualnym dziewczyny, jednak Sherman zdecydowanie zaprzeczyła tym spekulacjom. Podkreślała, że zdjęcie miało prowokować, jednak jego inspiracją była sytuacja, kiedy ktoś imprezujący całą noc wraca nad ranem do domu i budzi dziewczynę. Zdjęcie zostało wykonane w 1981 roku. Na aukcji w 2014 roku zostało sprzedane za 3 861 000 dolarów.

„Do Jej Królewskiej Mości”, Gilbert & George, 3 765 276 $

Autorami fotografii są Gilbert Prousch i George Passmore. Czarno-biały kolaż zdjęć z 1973 roku został sprzedany na aukcji w 2008 roku za kwotę 3 765 276 dolarów.

Najdroższe fotografie świata – co warto wiedzieć?

W rankingu najdroższych fotografii świata wiele razy przewijają się nazwiska kilku autorów. Wśród 30 najdroższych zdjęć świata aż 9 razy pojawiają się prace, których autorem jest Andreas Gursky. W tym samym rankingu znajdziemy 8 zdjęć Cindy Sherman i 6 fotografii Richarda Prince’a.

Zdj. główne: mollyroselee/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*