LITERATURA

Popularni pisarze ostatnich lat. Kto podbija polski rynek wydawniczy?

Popularni pisarze ostatnich lat. Kto podbija polski rynek wydawniczy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynku literackim można spotkać coraz więcej nowych nazwisk, które robią niesamowicie szybką karierę. Jednak żaden z debiutantów nie zbliża się poczytnością tytułów do tych nazwisk, które wymieniono w poniższej liście najpopularniejszych polskich pisarzy ostatnich lat.

Znajdziemy tu zarówno znane i cenione na świecie nazwiska, jak i te, które renomą jak na razie mogą poszczycić się tylko na rodzimym rynku. Kolejność nazwisk jest całkowicie przypadkowa.

Andrzej Sapkowski

Z wykształcenia ekonomista, jeden z ojców polskiej fantastyki. Znany głównie ze stworzenia historii o najpopularniejszym zabójcy potworów na świecie – Geralcie z Rivii. Wraz z rosnącą popularnością marki „Wiedźmin”, na którą wpłynęła w dużej mierze gra studia CD Projekt Red oraz serial wyprodukowany przez Netflix, wzrosło również zainteresowanie książkami Sapkowskiego, przez co stał się jednym z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Przez długi czas utrzymywał się na listach bestsellerów takich gigantów jak choćby Amazon. 

Dzięki popularności przygód Geralta z Rivii wzrosła również popularność innej serii autora – Trylogii Husyckiej. Ostatnią książką autora jest „Sezon Burz” z 2013 roku, osadzona między opowiadaniami Wiedźmińskimi, a właściwą serią, jednakże wspomniany wzrost popularności marki sprawił, że Sapkowski trafił na naszą listę.

Olga Tokarczuk

Nie mogło zabraknąć tu ubiegłorocznej laureatki Nagrody Nobla z dziedziny literatury. Autorka jest jedną z najpopularniejszych autorek w Polsce – na szczytach bestsellerów wielu sieci i księgarni możemy znaleźć takie tytuły, jak „Księgi Jakubowe” czy „Bieguni”. 

Poza działalnością pisarską, Tokarczuk skupia się również na życiu powołanej w 2019 roku fundacji, która ma na celu wsparcie polskich pisarzy i przeciwdziała dyskryminacji ze względu na wyznanie, kolor skóry czy orientację seksualną. Jej ostatnią publikacją jest książka słowno-obrazkowa z 2017 roku – „Zgubiona Dusza”, a zwykłą pozycją pisaną prozą są wspomniane „Księgi Jakubowe” z 2014 roku.

Remigiusz Mróz

Bardzo wszechstronny pisarz – w jego dorobku znajdziemy zarówno kryminały, thrillery, jak i literaturę sensacyjną, przeplatane wątkami romantycznymi, komediowymi i humorystycznymi. Uznany za najlepiej zarabiającego pisarza ubiegłych dwóch lat, od bardzo długiego czasu jest obecny na listach bestsellerów. 

Jeszcze większą popularność przyniosła mu ostatnio ekranizacja w formie serialu przez telewizję TVN jednego z jego cyklów – opowieści o prawniczce Joannie Chyłce. Znany jest z bardzo solidnej i regularnej pracy – zdarzało się, że potrafił napisać książkę w trzy miesiące. Ostatnią pozycją wydawnicza opatrzona jego nazwiskiem to trzynasty tom serii o wspomnianej prawniczce pt. „Afekt”, wydany pod koniec marca 2021 roku.

Katarzyna Bonda

Uznana za polską królową kryminału, jest jedną z najbardziej poczytnych autorek ostatnich lat. Tworzy nieprzerwanie od 2007 roku, kiedy to na rynku ukazała się jej debiutancka książka „Sprawa Niny Frank”. Znana jest z wielu innowacji, z których przed nią żaden autor kryminałów nie korzystał, jak chociażby wprowadzenie psychologa jako protagonisty historii.

Najbardziej znana z serii książek o Hubercie Meyerze, a także z dokumentów kryminalnych traktujących o polskich zabójczyniach. Jej ostatnią propozycją wydawniczą jest książka „Miłość czyni dobrym”, wydana w ubiegłym roku, będąca drugim tomem cyklu „Wiara, Nadzieja, Miłość”.

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*