TEATR I TANIEC

Poznaj najsłynniejsze teatry operowe na świecie

alevision.co/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Teatry operowe są dumą i skarbem każdego miasta. Nawet jeśli nie interesujesz się operą czy baletem, to same budynki bardzo często są zabytkami historycznymi i architektonicznymi, które warto odwiedzić. Oto nasze zestawienie dziewięciu najpopularniejszych oper na świecie.

Metropolitan Opera, Nowy Jork, USA

Opera otwarta w 1880 roku znajduje się w Lincoln Center, w którym mieszczą się również New York Philharmonic, New York City Ballet, biblioteka i dwa teatry. Znana jest nie tylko z klasycznych produkcji, ale także z nowatorskich i eksperymentalnych projektów. Jest to też pierwsze i największe centrum muzyki klasycznej w Ameryce Północnej.

Opera Narodowa w Pradze, Czechy

Otwarta w 1888 r. początkowo pełniła funkcję Nowego Teatru Niemieckiego. Dopiero później, w 1992 r., została zamieniona w operę. Jednak sam budynek jest jednym z najbardziej niezwykłych zabytków pięknego historycznego miasta Pragi. Od września do czerwca odbywają się tu koncerty, balety i opery.

Opera w Sydney, Australia

Najbardziej rozpoznawalny teatr na kontynencie widnieje na większości pocztówek z Sydney. Zbudowany w 1973 roku budynek jest arcydziełem późno modernistycznej architektury. Ekspresjonistyczne białe muszle przyciągają turystów chcących zobaczyć, co jest w środku. Ponadto opera oferuje bogaty repertuar wydarzeń, spektakli i wystaw.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sydney Opera House (@sydneyoperahouse)

Teatro San Carlo, Neapol, Włochy

Otwarty w 1737 roku teatr jest najstarszą działającą operą na świecie. Mieści się w nim najstarsze w historii audytorium w kształcie podkowy, słynące z doskonałych parametrów akustycznych. Turyści mogą odwiedzić operę i zobaczyć jej sceny, lożę królewską i luksusowe sale. W Multimedialnym Muzeum Teatro San Carlo zwiedzający mogą zapoznać się z historią budynku i opery.

Teatr Colon, Buenos Aires, Argentyna

Przy budowie opery pracowało kilku architektów, więc budynek łączy w sobie wiele stylów i kierunków architektonicznych. Zwiedzający mogą zobaczyć ukryte zakamarki opery, piękne wnętrza, posągi oraz mogą odwiedzić scenę, o której mówi się, że emanuje niesamowitą atmosferą.

Teatr Bolszoj, Moskwa, Rosja

Ważne miejsce w Rosji, które przetrwało wojny, rewolucje, pożary i zmiany w kierownictwie. Teatr jako pierwszy zaprezentował twórczość takich kompozytorów jak Czajkowski, Rachmaninow, Rimski-Korsakow, Szostakowicz. Zwiedzający mogą obejrzeć sale, sceny i różne kolekcje kostiumów, fotografii i obrazów.

Royal Opera House, Londyn, Anglia

Jedna z najsłynniejszych i najważniejszych oper na świecie, a także jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Londynie! Oprócz wycieczek z przewodnikiem, pokazów kostiumów i wizyt za kulisami goście mogą zjeść posiłek lub wypić drinka w barze i restauracji opery, które znajdują się pod imponującym szklanym dachem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Walter Owen (@walter.owen.uk)

Wiedeńska Opera Państwowa, Wiedeń, Austria

Budynek z XIX wieku, położony w samym centrum miasta, robi wrażenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Otwarcie uświetniło wykonanie „Don Giovanniego” Mozarta, a jako dyrygent pracował tu kompozytor Gustav Mahler. Dziś jest to jedna z najbardziej cenionych oper na świecie.

La Scala, Mediolan, Włochy

Otwarta w 1778 roku opera, zbudowana i zaprojektowana przez najlepszych włoskich mistrzów, jest jedną z najbardziej znanych na świecie. Jej publiczność była świadkiem prawykonań takich geniuszy jak Salieri, Rossini, Verdi, Donizetti, Bellini, Puccini, Stockhausen i wielu innych. W muzeum opery znajdują się kolekcje obrazów, kostiumów i szkiców przedstawiających historię tego miejsca.

Zdj. główne: alevision.co/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*