Zbliża się termin rozdania Nagród Akademii Filmowej, czyli Oscarów. Najważniejsze wyróżnienia w świecie sztuki filmowej zostaną w tym roku przyznane 25 kwietnia. Długa tradycja gal związana z ich wręczaniem sprawia, że wokół tych nagród narosło wiele ciekawostek. O których warto wiedzieć przed kolejną datą rozdania Oscarów?
Statuetka przedstawia rycerza opierającego się oburącz na mieczu. Jego nagość związana jest z tym, że model Emilio Fernandez pozował bez stroju. Oscar stoi na rolce filmowej, która ma znaczenie symboliczne. Składa się z pięciu szprych, gdzie każda symbolizuje – aktorów, producentów, scenarzystów, reżyserów i techników. W rzeczywistości statuetka jest złota – pokrywa ją 24-karatowe złoto, ale wykonana jest ze stopu nazywanego ‘’britannium’’. Składa się on z cyny, antymonu i miedzi. Jej projektantem był Cedric Gibbons (1928). Współcześnie statuetki wykonuje jedna z chicagowskich firm. Oscar jest dość ciężki, bo waży 3,9 kg.
Nie od razu rozdanie Nagród Akademii związane było z uroczystą celebrą, słynnym czerwonym dywanem i tłumami, które podziwiają aktorów grających ich ulubione postacie filmowe. Pierwsze rozdanie trwało ledwie kwadrans. Gospodarzem ceremonii był Douglas Fairbanks – amerykański aktor filmowy, który wcześniej wcielał się między innymi w rolę Zorro i Robin Hooda.
Początkowo informowano o nich nawet na trzy miesiące przed galą. Nie było więc tradycyjnego dla rozdania Oscarów elementu niepewności i zaskoczenia. Później współpracowano jeszcze z prasą, ale przecieki i wcześniejsze podawanie zwycięzców zakończyły tę praktykę.
Jednym z najbardziej spektakularnych zdarzeń z ostatnich lat, a być może też całej historii Oscarów, było to z ceremonii w 2017 r. Doszło wtedy do pomyłki jeśli chodzi o najlepszy film – statuetka zamiast dla ‘’Moonlight’’, trafiła początkowo do twórców ‘’La La Land’’. Nim doszło do sprostowania, ekipa niesłusznie nagrodzonego filmu zdążyła już podziękować za wyróżnienie.
Długa historia Oscarów, które za kilka lat świętować będą swoje stulecie, miała kilkoro szczególnych bohaterów, którzy najwięcej razy byli nagradzani i nominowani. W pierwszej kategorii bez wątpienia jest Katharine Hepburn, która zdobyła jako pierwszoplanowa aktorka aż cztery statuetki. Najczęściej nominowanymi aktorami są zaś Jack Nicholson i Meryl Streep – otrzymali kolejno 26 i 19 nominacji.
Najmłodszą nominowaną do Oscara aktorką pierwszoplanową była Quvenzhané Wallis, która miała wówczas zaledwie 9 lat. Najstarszą spośród nominowanych została w 2012 r. Emmanuelle Riva, która miała wtedy 85 lat. Najstarszym aktorem odbierającym Oscara za najlepszą rolę męską był zmarły w tym roku Christopher Plummer, który miał wówczas 82 lata.
Okazuje się, że zdobyciu Oscara wcale nie musi towarzyszyć udział w bardzo rozbudowanych dialogach filmowych. Niekiedy wystarczy jedno słowo. Przekonała się o tym Patty Duke, która otrzymała nagrodę za rolę w filmie ‘’Cudotwórczyni’’. W całym filmie wypowiedziała zaledwie jedno słowo: ‘’woda’’.
Za największego pechowca w historii uznawany jest Peter O’Toole. Nominowano go do Oscara aż ośmiokrotnie, ale nigdy nie zdobył statuetki. Dopiero w 2003 r. otrzymał go honorowo. Zdarzały się jednak postaci, które odmówiły przyjęcia tej cennej nagrody. Tak było w 1970 r., gdy George Scott nie przyjął jej za film ‘’Patton’’. W 1973 r. podobnie postąpił Marlon Brando, którego uhonorowano za rolę w ‘’Ojcu chrzestnym’’.
Fot. Andrew H. Walker/Getty Images Entertainment/Getty Images