DESIGN

Obrazy do salonu – jak można je dopasować?

Obrazy do salonu – jak można je dopasować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie da się ukryć, że obrazy znanych malarzy, a raczej ich wierne reprodukcje, coraz częściej wzbudzają nasze zainteresowanie w kontekście dekorowania wnętrz. Świetnie zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że zaproszenie sztuki do naszych pomieszczeń, nada im wyjątkowego i nieco luksusowego charakteru. Poza tym, reprodukcje obrazów to rzeczywiście wdzięczny sposób na to, by nieco ocieplić surowe i szare ściany, które mogą skutecznie straszyć w naszym salonie. Jednak wiele osób, które planuje zakupić obraz do swojego salonu, doskonale wie, że nie jest to wyjątkowo proste zadanie. Wobec tego, jak można taką dekorację idealnie dopasować?

Obrazy do salonu – czy istnieje ich idealny rozmiar?

Wybór reprodukcji obrazu do salonu budzi wiele wątpliwości, głównie pod względem rozmiaru. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że puste ściany w salonie nie dodają mu przytulności i elegancji, zaś zbyt duże dekoracje mogą pomieszczenie skutecznie przytłoczyć. Czy więc istnieje idealny rozmiar obrazu, jaki powinien znaleźć się w naszym salonie? Oczywiście, że nie! Każdy salon ma swoją indywidualną kubaturę i stylistykę, którą powinniśmy się kierować dobierając idealny obraz. Pamiętajmy, że im większa i surowsza jest ściana, tym większy obraz możemy na nią dopasować. Dzięki temu skutecznie ją ocieplimy i nadamy jej bardziej „przyjaznego” charakteru. Ciekawym pomysłem jest również aranżowanie na większych ścianach kompozycji z kilku obrazów, w różnorodnym rozmiarze. Pozwala to na uzyskanie oryginalnego efektu i znacznie dynamizuje wnętrze. Z kolei do mniejszych salonów, warto wybierać obrazy w takim rozmiarze, by go nie zdominowały. Wówczas uzyskamy spójną i harmonijną kompozycję obrazu z metrażem wnętrza i już istniejącą w nim aranżacją.

Obraz do salonu – jaka powinna być jego stylistyka?

Malarze tworząc swoje dzieła zwykle dają upust swojej kreatywności. Właśnie dlatego możemy znaleźć dzieła wyjątkowo dynamiczne, ale także i statyczne oraz zupełnie minimalistyczne. Przy wyborze obrazu do salonu warto więc uwzględnić to, by wkomponował się on w styl, który już w naszym wnętrzu dominuje. Tyczy się to nie tylko kolorystyki samego obrazu, ale także „sceny”, która na nim widnieje. Jeśli nasze wnętrze jest zaaranżowane w stylu klasycznym i dominują w nim ciepłe kolory, wówczas poszukajmy obrazu o bardzo podobnym wydźwięku. Z kolei jeśli w salonie króluje chłodny minimalizm, decydujmy się na proste obrazy, utrzymane w jednym lub maksymalnie dwóch kolorach. Musimy bowiem mieć świadomość tego, że obrazy do salonu nie powinny być „osobnym” elementem całej aranżacji. Mają ją one wdzięcznie i estetycznie uzupełniać, a także tworzyć harmonijną kompozycję. 

Problem z doborem obrazu do salonu? Zainspiruj się!

Często wskazówki i teoretyczne porady odnoszące się do wyboru idealnego obrazu do salonu mogą okazać się niewystarczające. Wobec tego, warto skorzystać z wizualnych pomocy i po prostu się zainspirować. Nie bójmy się więc zajrzeć na różnorodne strony tematyczne jak np. https://obrazyreprodukcje.pl/blog/klasyczna-sztuka-w-domowym-zaciszu-na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-obrazy-do-salonu/. Znajdziemy tam solidną dawkę inspiracji i ciekawych pomysłów, które z pewnością ułatwią nam nie tylko sam wybór obrazu do salonu, ale także i jego kreatywne zaaranżowanie we wnętrzu. Oczywiście nie musimy dosłownie „kopiować” danego pomysłu, a jedynie możemy pokusić się o to, by zaadoptować go na własne potrzeby. Wówczas nasz salon z pewnością będzie się estetycznie i spektakularnie prezentować!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*