TEATR I TANIEC

Najważniejsze muzyczne festiwale na świecie

Najważniejsze muzyczne festiwale na świecie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co roku setki tysięcy fanów muzyki zjeżdżają się z różnych stron świata, by przez kilka dni z rzędu słuchać występów ulubionych artystów, a przy okazji poznać nowych ludzi. Przeczytaj, na które festiwale muzyczne warto się wybrać!

Coachella

Coachella istnieje od przeszło dwudziestu lat i odbywa się co roku na Pustyni Kolorado w Kalifornii. Koncerty grane są na kilku scenach. W czasie imprezy można nie tylko tańczyć i słuchać muzyki, ale też podziwiać sztukę współczesną. Na dziesięć dni przed rozpoczęciem Coachelli na pustynię zjeżdżają artyści i tworzą instalacje artystyczne.

Festiwal został pomyślany jako miejsce, które skupia najpopularniejszych wykonawców, dlatego Coachella nie jest związana z jakimś konkretnym gatunkiem muzycznym. Headlinerami w różnych latach byli Beyoncé, Eminem, AC/DC, Drake, Red Hot Chili Peppers, Paul McCartney, Muse czy Lady Gaga.

Coachella to także najmodniejszy festiwal muzyczny. Gwiazdy przyjeżdżają do Kalifornii nie tylko po to, żeby zaśpiewać, ale też pokazać nowy look. Specjalnie na tę okazję domy mody tworzą limitowane kolekcje.

Glastonbury

Brytyjski Glastonbury Festival już od pięćdziesięciu lat odbywa się w wiosce Pilton w Sumerset. Do 2008 roku na imprezę zapraszano wykonawców rockowych, ale wszystko zmienił występ Jay-Z. Raper stał się gwoździem programu i od tego momentu festiwal Glastonbury uważany jest za święto wszystkich gatunków muzyki.

Jednym z symboli festiwalu jest błoto, a wszystko przez to, że impreza odbywa się na podtopionej fermie. Fani muzyki zawsze zabierają ze sobą kalosze i kurtki przeciwdeszczowe, a za najlepsze miejsca namiotowe uchodzą te usytuowane na najwyższych zboczach wzgórza.

Wśród headlinerów różnych edycji festiwalu można wymienić Coldplay, Metallicę, Radiohead, Arctic Monkeys czy Rolling Stones.

Sziget

Sziget to jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. Odbywa się na Węgrzech, na wyspie Óbuda, i trwa tydzień. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1993 roku, kiedy to miejscowi studenci-aktywiści zebrali się, by wspólnie śpiewać i tańczyć. Teraz do Budapesztu zjeżdża co roku prawie pół miliona osób – fanów jazzu, bluesa, rocka i popu. Headlinerami festiwalu byli Iron Maiden, 30 Seconds to Mars, Imagine Dragons, Placebo, Florence and the Machine i grupa „Leningrad”.

W czasie festiwalu nie ma szans na nudę: goście mogą zagrać w siatkówkę, piłkę nożną, tenis, udać się na seans filmowy, występ teatralny czy cyrkowy.

Rock in Rio

Pierwsza odsłona festiwalu Rock in Rio miała w 1985 roku. Wbrew swojej nazwie wydarzenie muzyczne organizowane jest w różnych miastach. Dotychczas Rio de Janeiro było gospodarzem imprezy osiem razy, kilka razy Lizbona i Madryt. Na festiwal przyjeżdżają znani na całym świecie wykonawcy i początkujący muzycy. Wstęp na imprezę mają nie tylko rockmani, choć oni faktycznie dominują na scenie. Jest też przestrzeń dla muzyki elektronicznej. Na Rock in Rio śpiewali m.in. Queen, Metallica, The Black Eyed Peas, Aerosmith, Scorpions, Billy Idol, Katy Perry, Rihanna, Maroon 5 i Sting.

Wpływy z biletów przeznaczane są na wsparcie fundacji charytatywnych. Na festiwalu nie ma żadnych miasteczek namiotowych, wszyscy goście festiwalu rezerwują sobie miejsca w hotelach i hostelach.

Przeczytaj też: https://soxx.pl/muzyka/najslynniejsi-spiewacy-operowi-na-swiecie/

Zdjęcie główne: Asam801/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*