MUZYKA

Najsłynniejsi śpiewacy operowi na świecie

Najsłynniejsi śpiewacy operowi na świecie
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Opera – dystyngowane piękno, szyk, styl oraz czysty śpiew. Dzisiaj przyjrzymy się najsłynniejszym śpiewakom operowym na świecie – kto znalazł się w tym zestawieniu? Same gwiazdy, o których na pewno słyszeliście. Oto słynni śpiewacy operowi! 

Luciano Pavarotti

W 2007 roku pożegnaliśmy gwiazdę wszech czasów – włoskiego śpiewaka operowego, tenora o niesamowitym głosie. Uważany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków XX wieku i nie są to słowa w żadnej mierze przesadzone. Jeden z występów tenora w Metropolitan Opera trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa, w 1990 roku pojawił się na otwarciu Pucharu Świata we Włoszech.

Warner Classics – Luciano Pavarotti sings „Nessun dorma” from Turandot (The Three Tenors in Concert 1994)

Andrea Bocelli

To geniusz, którego w zasadzie nie trzeba przedstawiać. Urodził się w 1958 roku we Włoszech. Tenor, ale i kompozytor oraz producent muzyczny. Zna go cały świat, każdy potrafi zanucić fragment piosenek, które śpiewa, przywołać jego charakterystyczny wygląd (długie włosy, zamknięte oczy). Niedawno powstał film inspirowany jego życiem, a w 2021 roku w Polsce pomimo pandemii odbył się jego koncert, na którym wystąpił wraz z synem. Nic więc dziwnego, że to najsłynniejszy śpiewak na świecie. Co ciekawe, Bocelli działa również w gatunku muzyki pop.

Andrea Bocelli – Andrea Bocelli, Sarah Brightman – Time To Say Goodbye (HD)

Placido Domingo

Scena operowa to nie tylko włoska umiejętność, również Hiszpania ma wielu świetnych śpiewaków operowych. Placido Domingo urodził się 1941 roku w Madrycie – liryczny tenor pochodzący z rodziny muzyków. Uznawany za rekordzistę pod względem liczby wykonanych partii operowych (ponad 150). Karierę rozpoczął w Meksyku, potem mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Deutsche Grammophon – DG – Plácido Domingo – Puccini: Tosca, „E lucevan le stelle” (Official Video)

Maria Callas

Amerykańska śpiewaczka operowa greckiego pochodzenia urodzona w 1923 roku w Nowym Jorku – najsłynniejszy sopran dramatyczny. Występowała w różnych gatunkach i stylach operowych. Dzięki swojemu niezaprzeczalnemu talentowi w krótkim czasie zyskała międzynarodową sławę. Była primadonną La Scali w Mediolanie i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Śpiewaczka operowa musiała zrezygnować z kariery muzycznej z powodu rzadkiej choroby, przez którą straciła głos. Zmarła w 1977 roku w Paryżu.

Warner Classics – Maria Callas sings „Casta Diva” (Bellini: Norma, Act 1)

Jose Carreras

Hiszpan urodzony w 1946 roku w Barcelonie, tenor liryczny. Jest znany nie tylko z występów operowych, ale także z działalności charytatywnej. Sławę zyskał dzięki Montserrat Caballé. W 2009 roku zszedł ze sceny i nigdy więcej na nią nie powrócił.

Warner Classics -Jose Carreras – En Aranjuez con tu Amor

Enrico Caruso

Każdy fan opery zna to nazwisko. Włoski śpiewak uznawany wręcz za „króla tenorów”, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Karierę rozpoczął w rodzinnych Włoszech, ale sukces odniósł dopiero na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Zmarł w wyniku powikłań po przebytym zapaleniu płuc.

GreekCallas – Enrico Caruso – O Sole Mio

Joan Sutherland

Śpiewaczka operowa pochodząca z Australii, urodzona w 1926 roku. Śpiewała w najlepszych salach operowych na świecie: La Scala, Grand Opera, Metropolitan Opera. Odeszła w 2010 roku.

Opera Australia – Dame Joan Sutherland – 'Eccola!’ (The Mad Scene) Donizetti’s Lucia di Lammermoor

Jussi Björling

Tenor pochodzący ze Szwecji, nazywany jedną z legend XX wieku. Występował m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz najlepszych salach koncertowych Europy. Doceniony również w swoim kraju, w Szwecji, otrzymał tytuł honorowy za szczególne zasługi w sztuce w 1944 roku. Zmarł w 1960 roku.

GreekCallas – Jussi Björling – E Lucevan Le Stelle

Sarah Brightman

Angielska sopranistka i aktorka. Światowy rozgłos przyniosły jej występy w musicalach oraz współpraca z Andrew Lloydem Webberem. W 2008 roku zaśpiewała piosenkę Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. 

Sara Brightman – Sarah Brightman – 'Fly to Paradise’ from Sarah Brightman HYMN IN CONCERT

Talent o potężnym głosie

Śpiew operowy to pokaz prawdziwego talentu, potężny głos, okazujący wyjątkowości i niepowtarzalność jego właściciela. Dzięki temu opera pozostaje rozrywką na wysokim poziomie, niepodobną do żadnego innego przedstawienia. Kto nie słyszał o Marii Callas, Luciano Pavarottim czy Andrei Bocelli? To właśnie seria nazwisk, która zapisze się w świecie opery już na zawsze jako prawdziwe ikony śpiewu operowego.

Fot. Phillip Faraone/Getty Images Entertainment/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*