FILM

Najlepsze ekranizacje książek – TOP5

Eric TERRADE/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przełożenie  treści książki na język filmowy to duże wyzwanie dla każdego z twórców. Są jednak projekty, które zakończyły się wyjątkowymi sukcesami. Oto lista najlepszych filmowych adaptacji literatury. 

„Lot nad kukułczym gniazdem” 

Zestawienie otwiera klasyka zarówno światowej literatury, jak i kinematografii. Powieść, na podstawie której w 1975 roku powstał kultowy film, została napisana przez Kena Keseya i wydana w 1962 roku. „Lot nad kukułczym gniazdem” to opowieść o drobnym złodziejaszku, który chcąc uniknąć kary więzienia, udaje chorobę psychiczną. 

Tym samym trafia do szpitala psychiatrycznego, w którym jego położenie znacznie się zmienia. Bohater musi zmierzyć się ze szpitalną codziennością, chorymi pacjentami oraz swoimi własnymi demonami. W główną postać w wersji filmowej wcielił się Jack Nicholson, który za swój występ w filmie otrzymał nagrodę Oscara. Obraz został także nagrodzony 4 innymi statuetkami, w tym za reżyserię, scenariusz adaptowany oraz najlepszy film roku.  

„Małe kobietki” 

Pozostając blisko literackich klasyków należy koniecznie wspomnieć o ekranizacji XIX-wiecznej powieści Louisy May Alcott „Małe kobietki”. Pierwsza z wartych uwagi  ekranizacja powstała w 1994 roku, a zagrali w niej między innymi Christian Bale, Winona Ryder czy Susan Sarandon. Swoją udaną próbę ekranizacji „Małych kobietek” stworzyła również w 2019 roku Greta Gerwig. Film został nominowany do najważniejszych nagród. W filmie wystąpili między innymi Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Laura Dern, Meryl Streep czy Timothee Chalamet. Opowieść o wielodzietnej rodzinie, dorastaniu, miłości i roli kobiety w społeczeństwie jest równie przejmująca i aktualna, jak w XIX wieku.

„Harry Potter” 

Wspominając najwybitniejsze adaptacje filmowe, nie można zapomnieć o serii stworzonej przez J. K. Rowling. Saga opowiadająca o magicznym świecie, w którym nieustannie trwa walka między dobrem i złem, jest epicka na wielu poziomach, zarówno w ramach wersji filmowej, jak i literackiej. Seria w oryginalnej wersji jest na tyle bogata, że nie wszystkie wątki udało zmieścić się w dwugodzinnych filmach, jednak dla miłośników świata Harrego Pottera pozostaje delektować się książkami oraz kolejnymi produkcjami filmowymi opowiadającymi o świecie magii i czarodziejstwa przed narodzinami głównego bohatera opowieści, czyli serią filmów „Fantastyczne Zwierzęta”. 

„Pamiętnik” 

Wśród najlepszych adaptacji filmowych nie może zabraknąć również produkcji stworzonej na podstawie powieści Nicholasa Sparksa. Jedne z najbardziej poczytnych współczesnych pisarzy literatury obyczajowej doczekał się wielu ekranizacji swoich dzieł, jednak to „Pamiętnik” zyskał miano kultowego. Melodramat z głównymi rolami Rachel McAdams oraz Ryana Goslinga zdobył liczne nagrody, w tym statuetki Teen Choice Award za najseksowniejszą filmową scenę miłosną oraz ulubiony pocałunek bohaterów.

„Piękny umysł” 

Ostatnią propozycją, na którą warto zwrócić uwagę, jest film opowiadający prawdziwą historię Johna Forbes’a Nasha. Naukowiec i matematyk prowadził badania dotyczące teorii gier, jednocześnie walcząc z postępującą schizofrenią. Badacz za swoje prace zdobył nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii w 1994 roku. Literacka biografia naukowca powstała 4 lata później, a wybitny film z jedną z najlepszych ról Russela Crowe’a miał swoją premierę w 2002 roku. „Piękny umysł” zdobył aż osiem nominacji do Oscara, z których otrzymał 4 statuetki. 

Zdj. główne: Eric TERRADE/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*