MUZYKA

Mata pierwszym polskim artystą, który pojawił się na liście Billboard Global!

Mata pierwszym polskim artystą, który pojawił się na liście Billboard Global!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Piosenka „Kiss cam (podryw roku)” to pierwszy polskojęzyczny utwór, który wziął udział notowaniu amerykańskiego magazynu muzycznego.

Billboard Global 200 Excl. US. to zestawienie, które uwzględnia ponad 200 rynków muzycznych z całego świta. W notowaniu nie są brane pod uwagę piosenki wydawane w Stanach Zjednoczonych. Michał Mata Matczak to pierwszy polski artysta, który znalazł się na prestiżowej liście z piosenką wykonywaną w języku polskim. Utwór „Kiss cam (podryw roku)” został sklasyfikowany na 198 miejscu. Dotychczas na liście pojawiali się inni polscy artyści, jednak notowane single były w języku angielskim. W 2018 roku na liście najchętniej kupowanych pyt w Stanach jednoczonych na 19 miejscu znalazł się zespół Behemoth, a na przełomie lat 80. i 90. w zestawieniu pojawiły się także albumy Basi Trzetrzelewskiej.

Rekordy młodego rapera

Pojawienie się Maty na prestiżowej liście magazynu muzycznego to nie przypadek, ponieważ jego utwory biją rekordy popularności w Polsce. Singiel „Patointeligencja”, z którego zasłynął artysta w ubiegłym roku odtworzono na YouTube ponad 51 milionów razy, natomiast wydaną 3 miesiące temu „Patoreakcję” obejrzano już 40 milionów razy. Najnowszy utwór „Kiss cam (podryw roku)” pobił rekord największej liczby odtworzeń w serwisie Spotify, który aktualnie wyniósł 700 tysięcy razy. Nowym singlem Mata pobił swój poprzedni rekord na Spotify, gdy w ciągu doby piosenka „Patoreakcja” została odtworzona 600 tysięcy razy.

Mata – Kiss cam

Zdjęcie główne: Aleksander Żebrowski/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*