MUZYKA

Mozart — ciekawe fakty z życia muzycznego geniusza

Gianluca Carenza/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mozart jest znany jako autor ponad 600 kompozycji. W jego dorobku znajdziemy liczne opery i symfonie. Jednak jego życie było zaskakujące nie tylko muzycznie. Poznaj kilka ciekawostek z życia Mozarta.

Imiona Mozarta — czy faktycznie nosił imiona Wolfgang Amadeusz?

Mozartowi nadano na chrzcie imiona Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus. Imię Wolfgang zostało nadane Mozartowi po dziadku ze strony matki. Theophilus, czyli Teofil, Mozart otrzymał po ojcu chrzestnym. Natomiast Jan Chryzostom na cześć katolickiego patrona dnia urodzin Mozarta.

Skąd zatem Amadeusz? Mozart przez większość życia posługiwał się imionami Wolfgang Amadé. Amadé, czyli Amadeusz, to francuski odpowiednik imienia Teofil. Co ciekawe, Mozart nie używał nigdy najpopularniejszej dziś wersji łacińskiej tego imienia, czyli Amadeus.

Mozart — utwory

Mozart żył krótko, bo tylko 36 lat, jednak był bardzo płodnym twórcą. Komponował utwory w niesamowitych ilościach – w ciągu życia stworzył ponad 600 dzieł, w tym pierwsze („Menuet i Trio”) w wieku zaledwie 5 lat! Pierwszy utwór uznawany za arcydzieło („Bastien i Bastienne”) skomponował w wieku 12 lat.

Mozart — relacje z ojcem

Ojciec Wolfganga Amadeusza Mozarta — Leopold Mozart — uczył syna zawodu muzyka. Dziś powiedzielibyśmy, że ojciec pełnił też rolę menadżera kompozytora. To z ojcem i siostrą sześcioletni Wolfgang wyruszył w pierwszą trasę koncertową po niemieckich, brytyjskich i francuskich miastach. 

Ojciec wywarł spory wpływ na decyzje zawodowe i prywatne syna. Pokrzyżował plany Wolfganga dotyczące jego pierwszej miłości — Alozji, z którą nieco ponad dwudziestoletni Wolfgang chciał wyruszyć w podróż. Leopold był zwolennikiem tworzenia muzyki w sposób tradycyjny, mieszczący się w ówczesnych formach. To nieco hamowało zapędy Wolfganga Amadeusza do tworzenia muzyki, która nie wpisywałaby się w osiemnastowieczny nurt. Nieco, bo Mozart i tak ostatecznie wyprzedził swoją epokę.

Relacje Mozarta z żoną

Żoną Mozarta od 1782 roku była Konstancja Weber. Mozart wcześniej darzył uczuciem jej siostrę, Alozję. Mozarta z Konstancją łączyła skomplikowana relacja. 

Mozart podczas podróży pisał listy do żony. Wielokrotnie zapewniał w nich o swoich uczuciach i wierności, z dochowaniem której miał jednak spory problem. Żona Mozarta była z nim w ciąży sześciokrotnie (w ciągu zaledwie 6 lat małżeństwa!), jednak wieku dorosłego dożyło jedynie 2 ich synów.

Liczne ciąże doprowadziły do pogorszenia stanu zdrowia Konstancji. Aby je poprawić, żona Mozarta odbywała częste podróże do uzdrowiska Baden bei Wien. Konstancji zarzuca się, że rozrzutnie wydawała pieniądze męża. Po śmierci Mozarta żona nie chcąc stracić pieniędzy za zamówiony przed jego śmiercią „Requiem d-moll”, poprosiła znajomych kompozytorów, (Josepha Eybler i Franza Xavera Süssmayr) o dokończenie utworu.

Mozart zmarł w 1791 roku, a w 1809 roku Konstancja poślubiła Georga Nicolausa von Nissena, który był duńskim dyplomatą. Pikanterii sytuacji dodaje fakt, że Nissen był wielbicielem twórczości Mozarta i w dodatku napisał jego pierwszą biografię.

Mozart — kompozytor o ciekawym życiu

Analizując biografię Mozarta, można znaleźć wiele nietypowych ciekawostek. To zdecydowanie barwna postać i warto zgłębić się w historię życia tego kompozytora.

Zdjęcie główne: Gianluca Carenza/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*