MUZYKA

Ennio Morricone stworzył muzykę do ponad 500 filmów. Poznaj więcej faktów z życia legendarnego kompozytora

Ennio Morricone stworzył muzykę do ponad 500 filmów. Poznaj więcej faktów z życia legendarnego kompozytora
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W 2020 roku zmarł Mozart naszych czasów. Ennio Morricone, bo o nim mowa, był autorem muzyki do ponad 500 filmów, zdobył liczne nagrody, łącznie z Oscarem. Jak wyglądało życie i twórczość tego wybitnego kompozytora?

Cudowne dziecko

To ojciec był pierwszym nauczycielem muzyki Ennia Morricone (był trębaczem), który szybko zauważył u syna talent muzyczny. Chłopiec komponował już w wieku 6 lat, nic więc dziwnego, że trafił do Narodowego Konserwatorium im. Świętej Cecylii w Rzymie. I tu mały Ennio udowodnił, że muzyka jest jego przeznaczeniem, bowiem czteroletni program nauki ukończył w niecałe dwa lata (pogłoski mówią nawet o sześciu miesiącach), a uczelnię opuścił jako jeden z najlepszych studentów. W tym samym roku skomponował m.in. “Il Mattino”.

A może by tak zostać… kompozytorem?

To na studiach jeden z nauczycieli zasugerował przyszłemu kompozytorowi, aby zaczął studiować kompozycję (do tej pory Ennio uczył się gry na instrumentach). Zanim Ennio Morricone ukończył konserwatorium (w klasie trąbki, orkiestracji i kompozycji), miał już na swoim koncie kilka ścieżek dźwiękowych m.in. do słuchowisk radiowych i grał jako trębacz w orkiestrze.

Muzyka filmowa do spaghetti westernów

Ennio Morricone rozpoczął swoją karierę komponowania piosenek. Początkowo zarabiał na życie, grając na trąbce w zespole jazzowym w klubach nocnych. Szybko doceniono jego talent i w krótkim czasie rozpoczął współpracę z włoską telewizją RAI. W 1961 roku stworzył muzykę do obrazu „Faszysta” i tym samym po raz pierwszy zadebiutował jako kompozytor filmowy. Trzy lata później rozpoczął współpracę ze słynnym reżyserem Sergio Leone (podobno znali się już od podstawówki). Kompozytor jest najbardziej znany ze ścieżek dźwiękowych do jego tzw. „spaghetti westernów” m.in. „Dobry, zły i brzydki” czy „Za kilka dolarów więcej”.

Ennio Moricone – Ennio Morricone – The Best of Ennio Morricone – Greatest Hits (HD Audio)

Żadna muzyka nie jest mi obca

Ennio Morricone uważany jest za jednego z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej XX wieku, ale prawdą jest też, że i najpłodniejszym. Skomponował bowiem muzykę do ponad 500 filmów do niemal każdego gatunku. Aranżował przeróżne style, od typowo klasycznych, poprzez elektroniczne czy awangardowe, aż po jazz, pop i rock. Zaskakiwał niesłychanymi połączeniami muzycznymi, nie bał się odważnych trików, eksperymentował. Nic dziwnego więc, że szybko zaczęto go doceniać w innych krajach. Sprzedał ponad 70 milionów płyt na całym świecie. 

Podwójna Roma

Włoski kompozytor wyznaczał trendy i był odniesieniem dla całej włoskiej kultury. Z Rzymem był związany całe swoje życie. Tu się urodził, tu też zmarł. Mówi się, że w życiu kochał najmocniej dwie osoby: Marię – swoją żonę, oraz Romę (stolicę i klub piłkarski). Rzym dla niego nie był centrum przepełnionym turystami, a częścią z Trastevere, spokojną i słoneczną. 

Nagrody za twórczość

Zdobywał liczne nagrody, siedmiokrotnie był nominowany do Oscara. Jego ostatnim filmem była „Nienawistna ósemka”, za którą to ścieżkę dźwiękową otrzymał Złotego Globa i Oscara w 2016 roku (Oskara otrzymał również wcześniej, w roku 2007 za całokształt pracy). Ennio Morricone otrzymał także Order Zasługi Republiki Włoskiej oraz francuski Order Narodowy Legii Honorowej.

Wielka osobowość

Ennio Morricone był przede wszystkim wrażliwym na piękno muzyki Włochem, całe swoje życie związanym z Rzymem. Ciągle tworzył, nie bał się wyzwań, zdobywał liczne nagrody. Zapisał się w historii jako jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej XX wieku. 

Zdjęcie główne: Jim Dyson/Redferns/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*