SZTUKI WIZUALNE

7 obrazów, które poruszyły świat

Yannis Papanastasopoulos/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Są takie dzieła, które zapisały się w historii jako szczególne, wstrząsnęły światem, wywołały kontrowersje, zmieniły sposób patrzenia na sztukę. Spośród nich wybraliśmy dla was siedem najbardziej znanych obrazów, obok których nie sposób przejść obojętnie. 

1. „Mona Lisa”, Leonardo da Vinci

Trudno umieścić na pierwszym miejscu inne dzieło – „La Gioconda” Leonarda da Vinci to najbardziej znany obraz wszech czasów. Modelką była prawdopodobnie Lisa Gherardini, żona florenckiego kupca Francesca del Giocondo.

Co ciekawe, według historyków „La Gioconda” nie była znana poza środowiskiem artystów aż do XX wieku. O obrazie zrobiło się głośno dopiero po tym, kiedy w 1911 r. pracownik Luwru ukradł go i przez dwa lata ukrywał w swoim domu, a następnie próbował sprzedać do Włoch, bo uważał, że tam jest właściwie miejsce „Mona Lisy”.

2. „Krzyk”, Edvard Munch

Komentując to arcydzieło ekspresjonizmu, najczęściej mówi się o bólu egzystencjalnym, wyrażonym poprzez krzyk postaci na obrazie. Jednak niektóre źródła podają, iż w rzeczywistości pierwszoplanowa postać nie krzyczy, ale próbuje zagłuszyć przeszywający krzyk pochodzący z zewnątrz. Dokładniej miał to być „wrzask natury” w postaci intensywnego czerwonego koloru nieba podczas zachodu słońca, który przytłoczył zmysły wrażliwego artysty i jednocześnie zainspirował do namalowania tego dzieła.

3. „Gwiaździsta noc”, Vincent van Gogh

Nowatorski styl Vincenta van Gogha wzbudzał początkowo wiele kontrowersji, ponieważ nie wpisywał się w ówczesne standardy malarskie. Artysta przez całe życie był niedoceniany w świecie sztuki. Dopiero po śmierci zauważono unikalną wartość jego obrazów i pionierskiego, śmiałego stylu, jaki wypracował.

„Gwiaździsta noc” to widok uwieczniony z okna jego pokoju w przytułku w Saint-Rémy we Francji, gdzie holenderski malarz był leczony z powodu choroby psychicznej.

4. „Pocałunek”, Gustav Klimt

Najbardziej znane dzieło spośród złotej serii Klimta. To między innymi innowacyjne zastosowanie czystego złota na płótnie sprawiło, że obraz ten zwrócił uwagę nie tylko świata sztuki. „Pocałunek” Klimta uchodzi za jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych obrazów w popkulturze.

5. „Nenufary”, Claude Monet

Monet nazywany jest ojcem impresjonizmu. Ten niepokorny malarz był częścią rewolucji w malarstwie. Jego pierwszej wystawie, dzielonej wraz z innymi artystami, którzy świadomie łamali panujące wówczas reguły w sztuce, nie szczędzono słów krytyki. 

Słynne „Nenufary” były przedmiotem życia Moneta, od momentu kiedy zakupił dom w Giverny i spełnił swoje marzenie, urządzając przydomowy ogród. W roku 1922 podarował cykl przedstawiający nenufary narodowi francuskiemu, podpisując oficjalny akt darowizny.

6. „Guernica”, Pablo Picasso

Ten słynny obraz Pabla Picassa jest sprzeciwem wobec wojny i jej okrucieństw. Choć hiszpański malarz nie angażował się politycznie ani nie wykonywał obrazów na zamówienie, w tym przypadku zrobił wyjątek. Kiedy podczas wojny domowej w Hiszpanii zbombardowano Guernikę, zdecydował się przyjąć otrzymaną wcześniej propozycję wykonania obrazu na główną ścianę pawilonu hiszpańskiego podczas Wystawy Światowej.

7. „Trwałość pamięci”, Salvador Dali

„Trwałość pamięci”, znana również jako „Uporczywość pamięci” lub „Miękkie zegary”, to najbardziej rozpoznawalne dzieło hiszpańskiego malarza. Stało się ono symbolem surrealizmu, a sam Dali miał powiedzieć, że inspiracją do jego powstania był roztapiający się ser camembert, który wraz z żoną i znajomymi spożywali pewnego wieczoru podczas kolacji.

Zdj. główne: Yannis Papanastasopoulos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*