FOTOGRAFIA

Najsłynniejsze okładki Vogue w historii

Najsłynniejsze okładki Vogue w historii
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Okładka magazynu może wiele o nim powiedzieć: wyrażać określoną estetykę, nieść informację o odbiorcach, a także o zawartości numeru i czasie jego powstania. 

Vogue wywarł ogromny wpływ na to, jak postrzegamy modę jako formę sztuki i miał duży wkład w kształtowanie współczesnej popkultury XX wieku. Od ilustracji i zdjęć anonimowych modelek po fotografie kultowych i najbardziej znanych gwiazd – okładki Vogue ujawniają tak wiele historii. Oto kilka najpopularniejszych z nich.

Lipiec 1932

Na początku wszystkie okładki Vogue’a były rysowane. Artyści ręcznie tworzyli każdy element – od tła po detale w ubiorze modelek (autorem jednej z okładek był nawet Salvador Dali). Tak było do lipca 1932, kiedy po raz pierwszy w historii Vogue’a ukazał się numer z okładką, na której zamiast ilustracji była fotografia anonimowej modelki w stroju kąpielowym. Zdjęcie autorstwa Edwarda Steichena na zawsze zapisało się w historii mody.

Czerwiec 1950

Po raz pierwszy, z okazji połowy XX wieku, Vogue zdecydował się na zwykłą czarno-białą okładkę. Irving Penn, który fotografował dla Vogue, stworzył elegancki i minimalistyczny portret z modelką Jean Patchett.

Marzec 1966

Po raz pierwszy w historii Vouge’a (i w ogóle magazynów modowych) na okładce pojawiła się czarnoskóra kobieta – była nią amerykańska modelka i aktorka urodzona w Detroit Donyale Luna (właściwie Peggy Ann Freeman).

Lipiec 1970

Pierwszym mężczyzną, który pojawił się na okładce Vogue’a, był Helmut Berger. Został sfotografowany na okładkę lipcowego numeru w 1970 roku u boku Marisy Berenson. Fotografie wykonał David Bailey. Od tego czasu mężczyźni, w tym Elton John, Manolo Blahnik, Johnny Borrell i Robbie Williams, zaczęli częściej pojawiać się na okładkach magazynu.

Sierpień 1981

Przyszła księżna Walii, 20-letnia Lady Diana Spencer, została sfotografowana przez Lorda Snowdona na okładkę wydania z sierpnia 1981 r., które zbiegło się w czasie z jej małżeństwem z księciem Karolem 29 lipca 1981 r. Vogue wydał również z tej okazji świąteczny dodatek weselny.

Styczeń 1990

Na początku nowej dekady na okładce Vogue’a pojawiło się kultowe zdjęcie autorstwa Petera Lindbergha. Fotografia Naomi Campbell, Lindy Evangelisty, Tatjany Patitz, Christy Turlington i Cindy Crawford wkrótce stała się uosobieniem ery supermodelek.

Marzec 1993

Po raz pierwszy na okładce wystąpiła Kate Moss, sfotografowana przez Corinne Day. Lakoniczna okładka i nonszalancki wygląd modelki wyznaczyły początek okresu mody grunge.

Marzec 2009

Inauguracja pierwszego czarnoskórego prezydenta USA, Baracka Obamy, pozostawiła kulturowy ślad w amerykańskiej historii. Prasa uważnie śledziła również pierwszą damę, Michelle Obamę, a krytycy mody dyskutowali o jej stylu i strojach. Okładka z marca 2009 roku ukazuje pierwszą damę jako silną kobietę z klasą.

Czerwiec 2016

W setną rocznicę brytyjskiego Vogue’a księżna Cambridge wzięła udział w pierwszej swojej sesji zdjęciowej. Portrety księżnej Catherine autorstwa Josha Olinsa znajdują się obecnie w stałej kolekcji Narodowej Galerii Portretów, której jest patronką.

Maj 2018

Okładka brytyjskiego Vogue’a z maja 2018 r. otwiera bardzo potrzebny dialog na temat różnorodności w branży modowej. Symbole tego są modelki różnych narodowości i o różnych sylwetkach, ubrane w neutralne kolory.

Czerwiec 2020

Judi Dench została najstarszą gwiazdą okładki brytyjskiego Vogue’a. 85-letnia aktorka została wystylizowana przez Kate Phelan i sfotografowana przez Nicka Knighta na krótko przed wybuchem kryzysu związanego z koronawirusem.

zdj. główne: Toa Heftiba/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*