LITERATURA

Znamy laureata tegorocznej nagrody The Booker!

Znamy laureata tegorocznej nagrody The Booker!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Do ścisłego grona autorów posiadających jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie dołączył szkocki pisarz i projektant mody Douglas Stuart.

The Booker Prize to brytyjska nagroda literacka przyznawana od 1969 roku za najlepszą powieść anglojęzyczną. Do 2013 roku nagrodę przyznawano tylko pisarzom pochodzącym z krajów Wspólnoty Narodów, dlatego też powstała kategoria Międzynarodowego Bookera, który jest przyznawany co 2 lata. Do walki o prestiżowe wyróżnienie mogą stawać powieści oryginalnie napisane w języku angielskim lub anglojęzyczne tłumaczenia dzieł zagranicznych autorów. Laureatką właśnie tej nagrody została w 2018 Olga Tokarczuk za powieść „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft. Tegoroczna skrócona lista pisarzy nominowanych do głównej nagrody Booker 2020 zamykała się w sześciu nazwiskach. Wyróżnieni zostali pisarze ze Stanów Zjednoczonych, Szkocji, Etiopii i Zimbabwe. Zdaniem jury konkursy najlepszą książkę w tym roku wydał szkocki pisarz Douglas Stuart.

Kim jest zwycięzca Bookera 2020?

Douglas Stuart ma 44 lata, urodził się w Glasgow, a swoją edukację zakończył na Uniwersytecie w Londynie. W wieku 24 lat wyjechał do Nowego Jorku i tam rozpoczął karierę projektanta mody. Nagrodzona powieść „Shuggie Bain” to jego literacki debiut. Książka opowiada historię dorastającego chłopca Hugh „Shuggie” Baina w Szkocji lat 80. XX wieku. Bohater nieco rożni się od swoich rówieśników, dlatego dojrzewanie jest dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem. Póki co nagrodzona opowieść dostępna jest tylko w języku angielskim. Polskie tłumaczenie powieści Douglasa Stuarta ukaże się na rynku w przyszłym roku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*