SZTUKI WIZUALNE

Co warto wiedzieć, zanim odwiedzisz Luwr

Co warto wiedzieć, zanim odwiedzisz Luwr
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wizyta w jednym z najsłynniejszych muzeów na świecie to obowiązkowy przystanek na trasie podczas zwiedzania Paryża. Jak przygotować się do tej wizyty? 

Zarezerwuj sobie cały dzień

Choć może się wydawać, że zwiedzanie muzeum, szczególnie takiego, które nie ma interaktywnych atrakcji, będzie całkiem krótkie, to w przypadku Luwru wrażenie to jest zdecydowanie mylne. Paryskie muzeum sztuki obejmuje bardzo duży teren, dlatego na jego zwiedzanie warto zarezerwować cały dzień. Wiadomo, że na jednym obiekcie nie spędza się 8 godzin, jednak obszar, na którym znajduje się Luwr, jest całkiem duży i obejrzenie całości wystaw zajmuje sporo czasu.

Co więcej, do czasu na zwiedzanie należy doliczyć stanie w kolejce do wejścia, a także kilkanaście minut na dojście do najsłynniejszego obiektu, czyli obrazu Leonarda Da Vinci „Mona Lisa”. Kolejki to nieodłączny element wizyty w Luwrze, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i na spokojnie odstać swoje, bez dodatkowej presji czasu. 

Sprawdź godziny otwarcia i ceny biletów 

Godziny otwarcia muzeum są stałe, jednak przed wizytą warto je dokładnie sprawdzić na oficjalnej stronie placówki. Luwr nie jest otwarty każdego dnia. Co więcej, w kalendarzu warto również sprawdzić, czy w dniu wizyty nie wypada święto narodowe, bowiem wtedy muzeum także może być nieczynne. Standardowo Luwr zamknięty jest w każdy wtorek. W środy i czwartki czynne dla zwiedzających jest od godziny 9 rano, a ostatni zwiedzający wpuszczani są do około godziny 21:30. W pozostałe dni Luwr czynny jest od 9:00 do 18:00. 

Jeśli chodzi o ceny biletów to również należy je sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum. Przez oficjalny portal można także wcześniej zakupić stosowne wejściówki. Zwiedzający mają do dyspozycji kilka rodzajów zniżek, jednak te najbardziej atrakcyjne to bezpłatne bilety, przysługujące obywatelom Unii Europejskiej do 26 roku życia.

Weź ze sobą suchy prowiant i wodę 

Na terenie muzeum znajduje się niewielka restauracja oraz kilka kawiarni, jednak ze względu na duży ruch często trzeba czekać tam w całkiem długich kolejkach. Aby ograniczyć czas oczekiwania, warto wziąć ze sobą do plecaka kilka drobnych przekąsek oraz butelkę z napojem. Czas zwiedzania może trwać nawet kilka godzin, dlatego warto zaopatrzyć się w najważniejsze produkty. 

Ubierz wygodne buty i zaopatrz się w mapę 

Choć pozornie rada ta może brzmieć jak wskazówka podczas wizyty w górach, to Luwr może okazać się równie wymagającą trasą. Cała powierzchnia muzeum obejmuje ponad 60 500 metrów na kilku piętrach i łącznie około 350 000 dzieł sztuki. Trasa jest długa, wypełniona innymi zwiedzającymi, a podczas jej pokonywania łatwo się zgubić. Dlatego oprócz wygodnego obuwia i napoju warto wyposażyć się w mapę całego obiektu. Elektroniczny przewodnik można pobrać na telefon. Przy wejściu do muzeum dostępne są także bezpłatne mapy papierowe, przygotowane w kilku językach. Niestety wśród nich brakuje mapy po polsku, jednak system numeracji konkretnych pokoi powinien być na tyle jasny, że nie będzie to duży problem w czasie zwiedzania.

Zdj. główne: Michael Fousert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*