LITERATURA

Ciekawe propozycje z gatunku literatury młodzieżowej

Ciekawe propozycje z gatunku literatury młodzieżowej
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jakie książki czytają nastolatki? Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Młodzi dorośli zaczytują się w fantastyce i horrach, kryminałach, thrillerach i powieściach przygodowych bądź sensacyjnych. Chętnie sięgają też po obyczajówki, w których nie brakuje wątków miłosnych i zagadnień związanych z poszukiwaniem i budowaniem swojej tożsamości.

 

Dobra książka dla młodzieży to taka, po którą chętnie sięgną także dorośli. Współczesne powieści tworzone z myślą o nastolatkach często wyróżniają się nie tylko zaskakującymi zwrotami akcji, ale przede wszystkimi świetnie narysowanymi portretami psychologicznymi bohaterów, dojrzałym przesłaniem i zrozumieniem wobec dorastających czytelników, którzy w literaturze niejednokrotnie szukają odpowiedzi na swoje pytania.

 

Wśród literatury dla młodzieży nie brakuje kultowych już pozycji, które od lat porywają kolejne pokolenia (świetnym przykładem książek o niesłabnącej popularności jest cykl z Harrym Potterem), przez co zawsze będą doskonałym wyborem, ale warto też śledzić literackie nowinki, aby wiedzieć, jakie współczesne powieści zdobywają serca młodych dorosłych.

Arystoteles i Dante zachwycają czytelników z całego świata

Na rynku wydawniczym nowości nigdy nie brakuje. Nie brakuje też książek, które zachwycają i zapadają w pamięć. Młodzi czytelnicy szczególnie sobie cenią powieści, które pomagają im odkrywać swoją tożsamość i seksualność. Wśród godnych uwagi pozycji ostatnio wskazuje się na książki napisane przez Benjamina Alire’a Sáenza: „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” i „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia”.

 

Główny bohater serii, Arystoteles, to nastolatek zawieszony pomiędzy okresem dzieciństwa a dorosłości. Wciąż mieszka z rodzicami, ale ma wrażenie, że nie żyje razem z nimi, a raczej obok. Nie potrafi poukładać w całość swoich myśli i uczuć, czuje się, jakby sam dla siebie był zagadką. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia na basenie poznaje Dantego. Początkowo wydaje się, że ci dwaj nie mają ze sobą nic wspólnego, ale szybko się okazuje, że to właśnie ze sobą chcą rozmawiać, poznawać się i układać swój wszechświat. Razem budują przyjaźń i szczególną więź, która może nie tylko trwać przez całe życie, lecz także je zmienić.

 

Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” to powieść, w której mocną stroną są przede wszystkim dopracowane dialogi. Powolne tempo akcji pozwala skupić się na bohaterach i ich spokojnym poznawaniu. „Publishers Weekly” o książce Sáenza napisał, że jest to: „Czuła i szczera opowieść o odkrywaniu swojej tożsamości i seksualności, która przypomina, że miłość, czy to romantyczna, czy rodzinna, powinna być otwarta, wolna i bez wstydu”.

 

Wspaniałą kontynuacją tej opowieści jest drugi tom serii: „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia„, w którym czytelników poruszy to, jak siła przyjaźni i uczucia między dwojgiem młodych ludzi pomaga wytyczać nowe drogi w nie zawsze sprzyjającym i przystępnym świecie.

 

Autor historii o Arystotelesie i Dante, Benjamin Alire Sáenz, po napisaniu pierwszej książki czuł pewien niedosyt. Chciał jeszcze bardziej pogłębić relację swoich bohaterów i pokazać, jak z czasem zaczęła ewoluować i dojrzewać. Udało mu się stworzyć powieści, w których wrażliwość i czułość są traktowane jako siła niezbędna do odkrywania siebie i budowania zdrowych, trwałych związków, a przecież właśnie takie przesłanie jest potrzebne młodym dorosłym.

Fot.: Mikolaj/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*